Galeria Szkła w Karpaczu

Art Glass w Karpaczu
Przed galerią szkła w Karpaczu

W październiku 2019 roku została otwarta Galeria Szkła w Karpaczu, nawiązująca swoim charakterem do dawnych tradycji szklarskich rejonu Karkonoszy. Karkonosze oraz całe Sudety słynęły, na całym świecie, z produkcji bardzo wysokiej jakości szkieł, szczególnie kryształów. Przy ulicy Wielkopolskiej 16 swoją kolekcję wyrobów szklanych udostępnia pani Dorota Dedo, wieloletnia kolekcjonerka antyków i sztuki. Kolekcja składa się z kilku tysięcy artykułów szklanych, z różnych epok oraz rejonów. Znajdziemy tam szkła praktycznie z całego świata, w większości pochodzące z już nieistniejących hut.
Wyroby szklane w Galerii Szkła
Mieszkanie pani Doroty jest tak urządzone aby stała ekspozycja szkieł stwarzała wrażenie profesjonalnej galerii sztuki. Zadbała nie tylko o wnętrza pomieszczeń ale również o przestrzeń przed wejściem. Ogrodzenie wypełnione jest marmurem dolomitycznym, pochodzącym z pobliskiego kamieniołomu oraz częściowo bryłami szklanymi, o turkusowym zabarwieniu, po zmierzchu podświetlonymi.
Wejście do galerii szkła nocą
W jednej sekcji znajdują się również kryształowe bryły, sprowadzone wprost z dawnej Huty Józefina w Szklarskiej Porębie. Na budynku jest kilka podświetlanych neonów oraz stylizowane okno ze szklanymi wyrobami, które najefektowniej widoczne są po zmierzchu. Galeria znajduje się na pierwszym piętrze, jednak począwszy od samego wejścia, poprzez parter i półpiętra stykamy się z olbrzymią ilością szkieł, bezbarwnych i kolorowych, o prostych i finezyjnych kształtach, cudownie wyeksponowanych i podświetlonych.

Spacer po galerii szkła


Wstęp jest bezpłatny, choć namawiamy do wspomożenia inicjatywy i wrzuceniu paru złotych do stosownego kuferka. Bardzo zachęcamy do odwiedzenia pani Doroty, tym bardziej, iż lubi dzielić się wiedzą oraz zaraża swoją pasją.
Kolekcja jest udostępniania w godzinach pracy biura firmy Karpatka.pl
od 10.00 do 18.00 z przerwą od 14.00 do 16.00 każdego dnia tygodnia.

Jak dojechać do galerii szkła w Karpaczu

Karpacz, ul. Wielkopolska 16

Wyznacz trasę do Galerii
W google o Galerii Szkła
FanPage na FB

Widok z okna galerii

Widok z Galerii Szkła