Zamknięte szlaki w Karkonoszach

W Karkonoszach na okres zimy ze względu na miejsca zagrożone lawinami zamykane są niektóre szlaki turystyczne. W miejscach w których występuje możliwość obsunięć (szlak przebiega w granicach uskoku kotła) stosuje się zimowe obejścia (szlak znakowany tyczkami) ze względu na możliwość występujących oblodzeń i nawisów śnieżnych.

Szlaki na otwartych przestrzeniach są tyczkowane (górny regiel powyżej lasu, na polanach itp), tyczki są ustawiane co 10 m. ze względu na występujące gęste mgły i wysokie zamiecie śnieżne w rejonie Karkonoszy.

Ustalając przebieg trasy w/g mapy należy dostosować się do oznakowań na szlaku, ponieważ ich przebieg jest dostosowany do możliwych warunków jego pokonania i może odbiegać z oznaczeniem szlaku na mapie.

Szlaki zamknięte zimą w Karkonoszach

  • Droga Jubileuszowa (szlak niebieski) – od Śląskiego Domu na Śnieżkę. Jest tylko dostępny szlak czerwony na Śnieżkę (Droga Przyjaźni), ale niebezpieczny często oblodzony i czasami zamykany ze względu na oblodzenie. Planując wyjście na Śnieżkę (górne partie gór) dobrze mieć ze sobą raki.
  • szlak czerwony na Śnieżkę – Przez Kocioł Łomniczki – od schroniska Nad Łomniczką do Śląskiego Domu. Zbocza Kotła Łomniczki są zagrożone lawinami którędy wiedzie szlak czerwony.
  • odcinek szlaku czarnego – Śląskiej Drogi na odcinku Kopa – Śląski Dom. Należy obejść krawędź Kotła Łomniczki wzdłuż tyczek tzw. Drogą Rataja do szlaku czerwonego (Drogi Przyjaźni).
  • szlak żółty przez Biały Jar – jest wytyczkowane przejście zimowe nad Białym Jarem (od Śląskiej Drogi za górną stacją kolei linowej na Kopę do szlaku niebieskiego do Strzechy Akademickiej). Bardzo nagminie turyści przekraczają ten zamknięty szlak nie zdając sobie sprawy, że właśnie w tym miejscu była największa tragedia w górach Polskich.
  • odcinek szlaku niebieskiego od Koziego Mostka do Samotni – należy iść od Koziego Mostku (gdzie odchodzi szlak niebieski) drogą transportową, powyżej Domku Myśliwskiego odchodzi droga transportowa (oznakowana) do schroniska Samotnia.
  • szlak żółty od Schroniska pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły – należy iść tyczkowanym wariantem zimowym od Schroniska pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego (Droga Przyjaźni).
  • Szlak zielony, Ścieżka nad Reglami (przez Śnieżne Kotły) – odcinek przez Śnieżne Kotły od Schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem (i odwrotnie), możliwość obejścia tylko szlakiem czerwonym (Droga Przyjaźni).
  • Szlak zielony, Ścieżka nad Reglami (Szrenica do Mokrej Przełęczy) – od górnej stacji kolei linowej na Szrenicy odcinek Ścieżki nad Reglami, Szrenica, Hala Szrenicka do Mokrej Przełęczy (Granicy KPN – Jakuszyce).

Północna strona Karkonoszy jest narażona na działanie silnych wiatrów wiejących z kierunków SSW, które nawiewają na stronę zawietrzną duże ilości śniegu, tworząc nawisy śnieżne. One są przyczyną licznych lawin śnieżnych, które w swym zasięgu zagrażają niektórym szlakom turystycznym. Średni, przy średnio śnieżnej zimie, w kotłach karkonoskich spada ok. 30-stu lawin, przeważnie powierzchniowych-desek.

opracował – Ryszard Lewandowski

Dodaj komentarz