Bieg Piastów ekstremalny

3500 uczestników, 25 km trasy głównego biegu, 12 zmian pogody. Tak przedstawia się w liczbach XXXII Bieg Piastów Anno domini 2008. To największa w Polsce masowa impreza narciarska i jednocześnie jedna z najbardziej wymagających dla zawodników. Zakończony bieg, pomimo ekstremalnych warunków, a może właśnie ze względu na nie, przez wielu zawodników został określony najpiękniejszym biegiem w historii.

Jeszcze przed rozpoczęciem biegu w sobotę lodowata ulewa postawiła pod znakiem zapytania start 2200 gotowych do biegu zawodników. Nagle ulewa przekształciła się śnieżną burzę i zawodnicy w śnieżnej zadymce ruszyli na trasę. Sama trasa stanowiła dla zawodników prawdziwy sprawdzian, mieli oni bowiem do pokonania nie tylko kilkadziesiąt kilometrów ale także wodę pokrywającą szlak, świeży śnieg, kałuże, rozmiękły śnieg, wezbrane potoki, a nawet miejscowe braki śniegu. Nie wszyscy w tych warunkach pokonali pełen dystans, ale dzięki wspaniałej sportowej atmosferze i determinacji zawodników, bieg ten przez wielu którzy go ukończyli jest wspominany jako najpiękniejszy w ich sportowej historii.

Pomimo deszczu, wichury, gradu i zadymki na Polanie Jakuszyckiej pojawiło się jak co roku duże grono kibiców. To bez wątpienia sportowe wydarzenie roku w Sudetach. Lista biegaczy została skompletowana już na kilka tygodni przed zawodami. Bieg Piastów uważany jest za najtrudniejszy bieg narciarski w Polsce. Już sama jego długość budzić respekt. Dodatkowo trasa pełna jest długich i wyczerpujących podjazdów. Mimo to nigdy nie brakuje chętnych, by podjąć wyzwanie i wystartować w biegu. Ekstremalny wysiłek powoduje, że dla większości uczestników sukcesem jest już samo dotarcie do mety.

Ten duży wysiłek oraz trudne warunki, miała choć częściowo rekompensować ekologiczna energia, którą zapewniła zawodnikom firma Ekoprodukt – oficjalny partner biegu na 25 km kobiet i producent ekologicznego energetycznego batonu Powerbread, którym przed biegiem został obdarowany każdy zawodnik. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to pierwszy tego typu produkt dla biegaczy. Jego receptura konsultowana była z dietetykiem polskiej kadry narciarskiej dr Barbarą Frączek i został on już oficjalnie włączony do diety Polskiej Kadry Narciarskiej – zdradził Marek Kubara pomysłodawca i producent Powerbred, prywatnie zakochany w Polanie Jakuszyckiej i biegach narciarskich. Przed rokiem to właśnie Pan Marek Kubara w trakcie biegu po pięknych trasach Polany wpadł na pomysł stworzenia ekologicznego batonu dającego energię.

Widać ekologiczna energia najlepiej podziałała na Czechów, bo to oni w głównym biegu na 25 km zajęli 4 pierwsze miejsca, z Petrem Novakiem na czele.

Organizatorzy imprezy już zapewniają, że przyszłoroczna edycja będzie co najmniej tak udana jak obecna i mają jednocześnie nadzieję, że nie przydarzy się im podobna katastrofa pogodowa.