Do Karpacza nową drogą przez dawny poligon

Są pieniądze na obwodnicę Jeleniej Góry. Budowa ruszy jesienią. Droga będzie za dwa lata.
Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu gminie Jelenia Góra 46 mln zł na budowę obwodnicy miasta. Choć droga od wielu miesięcy była na liście projektów kluczowych dla rozwoju Dolnego Śląska, to, zdaniem wicemarszałka Jerzego Łużniaka, do końca nie było pewne, czy pieniądze do nas trafią.

Obwodnica Jeleniej Góry

– Pojawiły się wątpliwości urzędników urzędu marszałkowskiego, dotyczące przygotowania formalnej strony tego projektu. Chodziło o decyzję środowiskową, ale udało się je wyjaśnić – mówi Łużniak, były wiceprezydent Jeleniej Góry, obecnie wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Teraz władzom Jeleniej Góry pozostaje jedynie podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim. 46 mln zł, które dostanie gmina, pochodzi z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wstępnie koszty budowy obwodnicy oszacowano na ponad 100 mln zł. Brakującą część kwoty samorząd musi znaleźć sam. Konieczne będzie zaciągnięcie kredytu lub wypuszczenie obligacji miejskich. Gmina musi też rozpisać przetarg na wykonawcę.
– Przygotowujemy ten przetarg – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Jeśli nie będzie protestów po rozstrzygnięciu przetargu, w optymistycznej wersji prace rozpoczną się już jesienią. Wprawdzie to nie najlepszy okres dla budowlańców, ale zanim zacznie się budowa drogi, trzeba przygotować teren.

– Przy ulicy Podgórnej na rozbiórkę czeka kilka budynków, z których wykwaterowano już mieszkańców. Konieczna będzie też wycinka drzew. Można to zrobić jesienią, by wiosną przyszłego roku ruszyć z kopyta z pracami przy drodze – uważa Jerzy Bigus.
Jeśli budowa przebiegnie bez zakłóceń, nową drogą pojedziemy w 2011 roku. Obwodnica to jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w Jeleniej Górze. Znacznie ułatwi dojazd do Karpacza.

– Ten kurort się rozbudowuje, aut będzie coraz więcej. Obwodnica jest niezbędna – uważa Tomasz Cieszkowski, kierowca z Jeleniej Góry.

Już teraz, w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, droga do Karpacza często jest zakorkowana. Aż strach pomyśleć, co będzie, gdy swe podwoje otworzy olbrzymi hotel Gołębiewski.

Nowa droga będzie miała 2,1 km długości. Zacznie się w Radomierzu, ominie Maciejową i – wiodąc przez dawny poligon – połączy węzeł Grabarowski z ulicą Sudecką.

Obwodnica pozwoli ominąć zakorkowaną zwykle w godzinach szczytu ulicę Wojska Polskiego. W ciągu doby tą drogą przejeżdża średnio 13 tys. samochodów.
Najbardziej pracochłonna będzie budowa estakady, przez którą samochody będą mogły przejechać ponad linią kolejową Jelenia Góra – Wrocław.

Jelenia Góra jest dobrze przygotowana do tej inwestycji. Tereny pod przyszłą drogę są już w rękach gminy.
Starania o unijne pieniądze podejmowano już w 2005 roku. Wtedy nie udało się ich zdobyć, bo – mimo pozytywnych ocen ekspertów – zarząd województwa dolnośląskiego uznał, że jeleniogórski projekt nie zasługuje na pozytywną opinię i przekreślił szanse miasta na zdobycie pieniędzy z Unii Europejskiej.

Po tamtych próbach została jednak kompletna dokumentacja techniczna, którą teraz trzeba było jedynie zaktualizować. Jest też uzyskane na nowo pozwolenie na budowę.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz