Dolnośląskie sanktuaria maryjne

Sobotnie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny może być okazją do odwiedzenia jednego z licznych na Dolnym Śląsku sanktuariów maryjnych. Kilka takich miejsc jest w Kotlinie Kłodzkiej.

Wielu pielgrzymów wybiera bazylikę w Wambierzycach. 17 sierpnia 1980 roku papież Jan Paweł II dokonał koronacji figurki Matki Bożej, nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Po drodze można odwiedzić jeszcze Bardo z sanktuarium ze słynącą z cudów figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny.
Po drugiej stronie Kotliny, w rejonie Międzygórza, znajduje się na Iglicznej w Masywie Śnieżnika Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Można się wybrać do Grodowca, który słynął z obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który zaginął w czasie wojny trzydziestoletniej. Zastąpiła go cudowna figurka, którą możemy oglądać obecnie nad tabernakulum w ołtarzu głównym. Można też pojechać do Dąbrowicy – Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych; Krzeszowa, gdzie jest sanktuarium maryjne otoczone kultem obrazu „Madonna z Dzieciątkiem”; Bazyliki Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, a także Zielenic z obrazem Matki Boskiej, koronowanej w 1983 roku przez papieża Jana Pawła II.

Pątnictwo do miejsc z cudownymi wizerunkami maryjnymi rozwinęło się już w XV wieku. Kult Matki Bożej sprawił, że 80 procent sanktuariów w Polsce jest jej poświęconych.

Zbigniew Próchniak – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz