Dolny Śląsk wycinka drzew

Drogowcy zetną tysiące przydrożnych drzew na Dolnym Śląsku. Kierowcy będą bezpieczniejsi, lecz ekolodzy protestują.

Drogowcy rozpoczną za kilka dni na Dolnym Śląsku wycinanie drzew, które rosną zbyt blisko krawędzi jezdni. Ostrza pił i siekier dosięgną kilkudziesięciu tysięcy topól, lip i dębów, rosnących bliżej niż trzy metry od szosy. Dzięki temu kierowcy mają poruszać się bezpieczniejszymi drogami.

– Już w maju przystąpimy do wycinki drzew rosnących w najbardziej niebezpiecznych miejscach przy naszych drogach – informuje Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– To przyrodnicza zbrodnia! – denerwuje się Piotr Tyszko-Chmielowiec z Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. Ekolodzy zapowiadają protesty, bo sądzą, że bezpieczeństwo na drogach można zapewnić w inny sposób. Z kolei Mirosław Gwiazdowicz z Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu wskazuje, że w Niemczech przeciwko usuwaniu przydrożnych drzew wystąpiły organizacje społeczne. Skutek? Drzewa objęto ochroną prawną. W Polsce jednak wystarczy, że na ścięcie zgodzi się wójt lub burmistrz.

Natomiast policjanci są przychylni akcji „Drogi Zaufania”. Ze statystyk wynika bowiem, że 20 procent wszystkich wypadków drogowych związanych jest z uderzeniem w drzewo.

Kilkaset zostanie powalonych przy ważnych dolnośląskich trasach Polkowice – Jakuszyce, Żmigród – Lubawka, Jędrzychowice – Brzeg oraz Syców – Kudowa-Zdrój. Tam notuje się najwięcej takich wypadków.

Jeszcze więcej drzew zostanie usuniętych przy drogach powiatowych, zwłaszcza w rejonach podgórskich i tam, gdzie szlaki są kręte. Urzędnicy szacują, że w ciągu kilku najbliższych lat piła skosi nawet kilkadziesiąt tysięcy drzew.

– Tylko w naszym powiecie do wycięcia jest ich 6 tysięcy – kręci głową Marek Makowski z Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim. Dodaje, że za każde wycięte drzewo drogowcy posadzą nowe w innym miejscu.

Więcej w jutrzejszej „Polsce-Gazecie Wrocławskiej”

Mariusz Junik – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz