Ekoglass Festiwal

Dom Carla i Gerharta Haupmannów w Szklarskiej Porębie Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza w piątek, 23 stycznia 2009 r. o godz. 17:00
na otwarcie poplenerowej wystawy szkła artystycznego Ekoglass Festiwal.

Patronat: Marek Łapiński, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Arkadiusz Wichniak, Burmistrz Miasta Szklarska Poręba.

Dodaj komentarz

Ekoglass Festiwal

W dniach 22-28 września 2008 w Szklarskiej Porębie miał miejsce Dolnośląski Festiwal Szklarski EKOGLASS. Głównym tematem festiwalu było wykorzystanie surowców wtórnych (w tym przypadku stłuczki szklanej) we współczesnej sztuce. Festiwal miał także za zadanie promować i upowszechniać w społeczeństwie wrażliwość, wiedzę i nawyki z zakresu segregacji odpadów.

Artyści wykonywali swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w hucie szkła (Leśna Huta), która już od kilku lat jest jedną z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Artyści współpracowali tam z mistrzem Henrykiem Łubkowskim i jego zespołem hutników. Leśna Huta w 100% wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji gorącej masy szklanej.

Równolegle był prowadzony program informujący i upowszechniający idee segregacji odpadów i zachowania czystości.

W ciągu 7-dniowego trwania festiwalu odbyły się m.in.:

  • codzienne udostępnione publiczności pokazy pracy hutników i artystów w kontekście ekologicznym
  • warsztaty artystyczne, których celem było stworzenie dzieł ze szkła odzyskanego ekologicznie
  • wykład upowszechniający wiedzę o odzysku szkła do produkcji przemysłowej i artystycznej
  • wykład upowszechniający wiedzę o segregacji odpadów
  • spotkania z twórcami szkła artystycznego w kontekście ekologicznym.

Festiwal zostanie uwieńczony wystawą dokonań artystycznych w Oddziale Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin – styczeń 2009) oraz wydawnictwem upowszechniającym cele projektu. Wystawa zostanie pokazana także m.in. w stolicy Dolnego Śląska we Wrocławiu (Muzeum ASP). Będzie to kolejny etap propagowania postaw ekologicznych poprzez sztukę. Na wystawie będą prezentowane dzieła sztuki wykonane przez artystów podczas festiwalu, oraz dokumentacja (filmy, zdjęcia). W celu promocji wystaw i misji Festiwalu zostanie wydany album ukazujący pracę artystów i hutników oraz dzieła wytworzone w hucie w Szklarskiej Porębie. W wydawnictwie będą zamieszczone także teksty prezentujące idee ekologicznej produkcji szkła przemysłowego i artystycznego, oraz wiedzy o segregacji odpadów i zachowania
czystości w otoczeniu.

Kuratorem festiwalu był dr Mariusz Łabiński Kierownik Katedry Szkła Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestnikami festiwalu było 5 artystów szkła tworzących i mieszkających na Dolnym Śląsku: prof. Zbigniew Horbowy, prof. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik.

Autorami projektu są Igor Wójcik z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i dr Mariusz Łabiński z Akademii.

Partnerami współorganizującymi i współfinansującymi Festiwal są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Gmina Szklarska Poręba.

Partnerami wspomagającymi festiwal są m.in.: Oddział Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknej we Wrocławiu

www.szklarskaporeba.pl

0 odpowiedzi na “Ekoglass Festiwal”

  1. Cieszyć się należy, że do Szklarskiej Poręby zawitali najlepsi polscy projektanci szkła artystycznego. Być może wpłynie to na odnowienie i dawnych tradycji hutniczych oraz ruszy do przodu sprawę odbudowy zdewastowanej huty "Józefina"-"Julia", która była kiedyś chlubą miasta.

Dodaj komentarz