Ewakuacja na Śnieżce

Pracownicy Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) na Śnieżce zostali ewakuowani. Konstrukcja budynku, w którym mieści się obserwatorium, została naruszona przez środowe tąpnięcie – poinformował rzecznik IMGW Łukasz Legutko.

Trzy talerze
Kaplica św.Wawrzyńca

Jak wyjaśnił, w środę meteorolodzy pracujący na Śnieżce odczuli niewielki wstrząs. Natomiast w czwartek po południu usłyszeli głośny trzask i zauważyli, że ściany i podłoga budynku zaczynają pękać. Nie domykały się też drzwi wyjściowe na taras obserwacyjny.
Dyrekcja IMGW nakazała pracownikom stacji ewakuację, obawiając się o ich bezpieczeństwo.

Śnieżka

– Cztery osoby zostały w schronisku położonym poniżej obserwatorium. Trzy osoby w asyście ratowników GOPR zeszły do Karpacza – powiedział Legutko.

Jak zaznaczył, nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jakim stanie jest budynek obserwatorium. Na konstrukcję mogą mieć niekorzystny wpływ warunki pogodowe. – Wieje tam bardzo silny wiatr, są nagłe zmiany temperatury. Budynek jest silnie oblodzony i pokryty grubą warstwą śniegu, która go obciąża – tłumaczył rzecznik.

Dodał, że na piątek na godz. 7 rano zaplanowano inspekcję obserwatorium. – Chcielibyśmy, żeby w oględzinach uczestniczył ktoś z inspektoratu nadzoru budowlanego – podkreślił.

Na razie IMGW poinformował o zagrożeniu Dolnośląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, Karkonoską Grupę GOPR w Jeleniej Górze, Państwową Straż Pożarnej w Jeleniej Górze oraz dyrekcję Karkonoskiego Parku Narodowego.

IMGW liczy na to, że Karkonoski Park Narodowy w porozumieniu ze swoim czeskim odpowiednikiem zamknie szlak turystyczny prowadzący na szczyt Śnieżki, aby uniknąć ewentualnego zagrożenia dla turystów.

– Pracujemy też nad wznowieniem przesyłania danych meteorologicznych z obserwatorium. Obecnie działają tam automaty pomiarowe, ale dane nie są przekazywane do naszej centrali – powiedział Legutko.

onet.pl

0 odpowiedzi na “Ewakuacja na Śnieżce”

  1. No to ładnie:/ Czasem dziwię się,że ten budynek i tak tyle wytrzymuje biorąc pod uwagę te wszystki czynniki,które tam mu mogą zaszkodzić:/ Ale może to dobry powód,żeby tam wreszcie zrobić remont,bo prawdę mówiąc-trochę już straszy ta dziwna budowla;)

Dodaj komentarz