Film w Teatrze Norwida

Projekcja filmu Sophie Fiennes „Zboczona historia kina” ze Slavojem Žižkiem w roli narratora i przewodnika po najświetniejszych dziełach kinematografii światowej już w czwartek, 15 stycznia, o godzinie 18.00 w Sali Konferencyjnej Teatru Norwida.

Znany filozof i psychoanalityk, autor ponad 50 książek o ogromnej rozpiętości tematycznej od opery po religię i wojnę w Iraku okazuje się wytrawnym znawcą kina. Czego może szukać w kinie wielki myśliciel?

„Kino to najbardziej perwersyjna ze sztuk. Nie daje nam tego, czego pożądamy – mówi nam jak mamy pożądać.”

W podzielonym na trzy części filmie-wykładzie filozof bierze na warsztat filmy m.in. Hitchcocka, Lyncha, Hanekego, Kubricka, braci Marx, Bergmana, Finchera, von Triera, a także wiele głośnych filmów SF i horrorów, jak „Obcy”, „Matrix”, „Solaris” czy „Egzorcysta” (łącznie ponad 40 tytułów).

Film nie tylko przywołuje słynne sceny z historii kina, ale także inscenizuje je na nowo, umieszczając głównego bohatera filmu w znanych wszystkim dekoracjach. Odwiedzamy wraz z Żiżkiem słynną piwnicę domu Normana Batesa z „Psychozy” Hitchcocka czy pokój hotelowy, gdzie bohater „Rozmowy” Coppoli zostaje świadkiem morderstwa. (Paweł Mościcki, Dziennik)

Zaprasza jeleniogórski Klub „Krytyki Politycznej”

Dodaj komentarz