Finał Karkonosze Tour 2008

Poroś, Ignaczak, Antczak – to zwycięzcy Karkonosze Tour MTB 2008. W Szklarskiej Porębie zakończone zostały 5 miesięczne zmagania zapoczątkowane 1 maja w Karpaczu.
W deszczu, czasami w słońcu i przy temperaturze 5 stopni Celsjusza walczyli zawodnicy na trasie Maratonu Jesiennego, podczas którego można było zdobyć punkty w klasyfikacji Karkonosze Tour MTB.

Ze względu na warunki pogodowe trasa została skrócona i ostatecznie jedna pętla miała 19 km. Zawodnicy mimo fatalnej pogody wyruszyli na trasę i nie zastrajkowali przed metą. Wielkie brawa dla tych, którzy walczyli, a później przy dźwiękach duetu Chata Morgana czekali na podsumowanie wyników wyścigu oraz Karkonosze Tour MTB.

Mimo złych warunków atmosferycznych bardzo wielu zawodników zdecydowało się na przejechanie dystansu giga. Nic dziwnego, bo to najlepiej punktowany dystans, a przecież podczas Maratonu Jesiennego rozgrywanego na trasach Gór Izerskich można było zdobyć ostatnie punkty w klasyfikacji. I trochę się pozmieniało, zwłaszcza w kategoriach wiekowych.

I miejsce w Karkonosze Tour MTB wyjeździł w 2008 roku Dariusz Poroś, który zdecydowane prowadzenie objął już pod koniec sierpnia. Zdobył 3818 punktów mocno wyprzedzając Rafała Ignaczaka, który zajmując II miejsce zdobył 3390 punktów, a Roman Antczak z dorobkiem 3334 zajął III miejsce. Premiowane były też miejsca IV-X w klasyfikacji Open.
Kolejność w kategorii Elita była identyczna jak w pierwszej trójce Open. Najlepszymi Juniorami zostali Daniel Oliwa, Patryk Kaczmarczyk i Adrian Tyszecki. W kategorii masters I najlepszy jest Krzysztof Grzegorzewski Mariusz Grzywniak i Krzysztof Tyszecki. Masters II w kolejności: Mirosław Sokołowski Bogdan Damszel, Ireneusz Taraszkiewicz. Najlepszymi Paniami zostały Maria Tyszecka, Dorota Czarnecka, Marzanna Durlik.

Pomysł był prosty – stworzyć wspólną punktację dla wyścigów prowadzonych przez różnych organizatorów w regionie Karkonoszy. Klasyfikacja była organizowana po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Dużo tu zależy od samorządów. Jerzy Pokój Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podczas uroczystości dekoracji zapowiedział dalszy udział władz województwa w kontynuacji prowadzenia klasyfikacji. Pomoc zapowiedziała też Elżbieta Zakrzewska Przewodnicząca Komisji Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W tym miejscu trzeba podkreślić, że oprócz Urzędu Marszałkowskiego sponsorami Klasyfikacji Karkonosze Tour MTB był też samorząd Jeleniej Góry, Świeradowa-Zdrój i przede wszystkim Szklarskiej Poręby. Finansowo wspomogły spółki Jelenia Plast i Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Bez ich pieniędzy nie byłoby nagród.

Klasyfikacja Karkonosze Tour objęła 13 wyścigów organizowanych przez różne podmioty i firmy w regionie Karkonoszy. Do punktacji wliczane były 3 najlepsze starty w maratonach i 2 najlepsze w wyścigach XC. Z pierwszych uwag, jakie z przyjemnością wysłuchaliśmy od uczestników klasyfikacji, wynika, że warto zwiększyć liczbę zaliczanych do punktacji zawodów. Czekamy na kolejne opinie. Już rozpoczynamy pracę nad regulaminem Karkonosze Tour MTB 2009.

Wszystkim zawodnikom biorącym udział w tegorocznych zmaganiach dziękujemy za udział. Bez was nie byłoby całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też za wyrozumiałość podczas potknięć. Wielokrotnie od was słyszeliśmy słowa otuchy. Dziękujemy!

www.szklarskaporeba.pl

Dodaj komentarz