Imprezy na Dolnym Śląsku – Lato 2009

Jak co roku lato na Dolnym Śląsku obfituje w imprezy plenerowe, koncerty, różnorodne festiwale. Mieszkańcy naszego regionu już zacierają ręce, bo będzie gdzie spędzić wolny czas. Dla samorządowców organizowanie plenerowych imprez to już tradycja, ale też i okazja, aby się wypromować i ewentualnie przyciągnąć turystów, a może i nawet inwestorów.

Imprezy plenerowe to wreszcie szybko rozwijająca się dziedzina biznesu. Zarabiają tu artyści, osoby organizujące np. bitwy rycerskie itp.
Co roku na zamek w Bolkowie zjeżdża kilka tysięcy fanów: rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro, industrialu i rytmów pokrewnych.

Pierwsze atrakcje czekają na nas już w czerwcu. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Od 11 do 28 czerwca przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu będziemy mogli odwiedzać Jarmark Świętojański.

Dwudziestego czerwca na Wyspie Słodowej wrocławianie będą mogli uczestniczyć w imprezie kultywującej obyczaje nocy św. Jana. W czasie zabawy nad wodą nie zabraknie poszukiwania kwiatu paproci czy rzucania wianków na wodę. Noc uświetnią występu artystów Teatru Muzycznego Capitol, a także zespołów: Closterkeller, Trol Bends Fir (Rosja). Wstęp jest wolny.

Noc Świętojańska obchodzona będzie też w leśnickim Domu Kultury Zamek. Zgodnie z tradycją, zaplanowano skoki przez ognisko oraz puszczanie wianków na Bystrzycy. Gwiazdami wieczoru mają być zespoły: Żywiołak oraz Village Kollektiv. Finał tegorocznej nocy uświetni teatralne widowisko plenerowe pt. „Noc Kupały”. Oczywiście wstęp jest bezpłatny.

Tydzień później na Wyspę Słodową zawita niecierpliwie oczekiwany festiwal Wroc Love Fest 2009. Imprezę rozkręcą polskie zespoły. Artyści zaprezentują szeroki zestaw nurtów muzycznych, od łagodnej elektroniki poprzez jazz, trip-hop, folk do energetyzującego reggae czy dancehallu. Najważniejszym punktem programu będą jednak zagraniczni wykonawcy. Wystąpią m.in.: Ojos de Brujo, Mikromusic, Natural Dread Killaz & Riddi Banditz, Oszibarack, Psio Crew. Bilety kosztują: w przedsprzedaży 15 zł, w dniu koncertu 20 zł.

Na początku lipca warto wybrać się do Lubiąża na XVII już edycję Slot Art Festival. Ten jeden z największych kompleksów pałacowo-klasztornych tworzy niesamowity, idealny na potrzeby festiwalu klimat. Impreza potrwa cztery dni: od 8 do 11 lipca. W tym czasie na siedmiu scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu alternatywnych wykonawców.

Gwiazdami festiwalu w Lubiążu, XVII edycji Slot Art Festivalu, będą: Łąki Łan, Munich (Dania), Daniel Benjamin (Niemcy), Leaf (Polska), Masala (Polska). Oprócz koncertów przygotowano dla gości ponad 120 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wystawy, wykłady, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi. Trzeba przyznać, że trudno znaleźć jest drugie takie miejsce, gdzie podczas czterech dni można uczestniczyć w tylu atrakcjach. Nic więc dziwnego, że co roku na festiwal ściąga ponad 6 tys. osób z Polski, Holandii, USA, Niemiec, Wlk. Brytanii, Danii, Czech oraz Ukrainy. Za karnet na wszystkie dni zapłacimy 150 zł, czyli ok. 38 zł za dobę festiwalową (w przedsprzedaży do 26.06 br. – 120 zł).

Wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Dolnego Śląska, jest Castle Party. Co roku na zamek w Bolkowie zjeżdża kilka tysięcy fanów: rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro, industrialu i rytmów pokrewnych. W tym roku festiwal potrwa od 24 do 26 lipca. Wystąpią m.in.: Front 242, Covenant, Dairy of Dreams, Crematory. Bilet jednodniowy kosztuje 110 zł (przedsprzedaż 100 zł), karnet na piątek, sobotę, niedzielę – 185 zł (przedsprzedaż 175 zł).

Miłośników filmu Wrocław zaprasza na IX Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. W tym roku filmy będzie można oglądać od 23 lipca do 2 sierpnia. Tak jak w poprzednich edycjach, najważniejszą częścią festiwalu będzie konkurs Nowe Horyzonty. Poza tym czekają inne atrakcje, m.in.: „Nocne szaleństwo”, czyli pokaz filmów zrealizowanych z przymrużeniem oka, przegląd filmów krótkometrażowych, dla dzieci i młodzież. Karnety można kupować do 22 czerwca. Osoby, które uczestniczyły w imprezie w zeszłym roku, zapłacą za nie 250 zł, pozostali 300 zł.

W połowie sierpnia odbędzie się Festiwal Folkloru w Nowej Rudzie. Impreza potrwa od 12 do 16 sierpnia. W tym czasie wystąpi tam 10 zespołów folklorystycznych z całego świata. Na razie swój przyjazd potwierdziły grupy z: Rumunii, Cypru, Słowacji, Gruzji. W tym samym czasie do Lubomierza zjadą miłośnicy filmów komediowych. Okazją będzie XIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Impreza potrwa od 13 do 16 sierpnia.

W ostatni miesiąc wakacji koniecznie trzeba wybrać się do Bolesławca, od 19 do 23 sierpnia potrwa tam bowiem Święto Ceramiki.

Aleksandra Szumska – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz