Józef Gołba wybudował schronisko na Wysokim Kamieniu

Po sześciu latach ciężkiej pracy Józef Gołba z dumą oprowadza po schronisku na Wysokim Kamieniu, które sam wybudował. Pierwsi goście podjęci zostaną prawdopodobnie w najbliższych dniach.

Wysoki Kamień

Wysoki Kamień ma 1058 metrów nad poziomem morza, znajduje się nad Szklarską Porębą. Położony jest pomiędzy Zakrętem Śmierci a kopalnią nad Jakuszycami. W sąsiedztwie nie ma wyższych gór, dzięki czemu z Wysokiego Kamienia roztaczają się wspaniałe widoki na wszystkie strony świata.

– Tam widać Bolesławiec, tam Gryfów, dalej Zgorzelec. Z tamtej strony jest Świeradów, a z tej Jelenia Góra – pokazuje Józef Gołba.

W Wysokim Kamieniu zakochał się przed laty, gdy przychodził tu z dziećmi na wycieczki. Gdy nadarzyła się okazja, by kupić (w 1996 roku) teren na szczycie góry, wykorzystał okazję. Sześć lat temu rozpoczął budowę schroniska. Wszystko robi sam. Materiały budowlane wwoził samochodem lub wnosił w plecaku.

Pracy zresztą nadal jest wiele – wykończenie i wyposażenie schroniska w pojedynkę to wciąż wielkie zadanie. Tym bardziej, że Józef Gołba zarabia na wszystko sam. Emeryturę nauczycielka ma niewielką, po nocach dorabia jako opiekun nocny w domu wczasów dziecięcych w Szklarskiej Porębie.

Bar na dole, spanie na górze.

Schronisko prezentuje się okazale. Turyści nadal obsługiwani są w szopie, gdzie żona właściciela – pani Dorota, sprzedaje napoje, ale otwarcie baru w schronisku jest kwestią krótkiego czasu. Wystarczy zamontować drzwi wejściowe z prawdziwego zdarzenia, uprzątnąć główną salę z desek i innych przedmiotów, a także doczekać się ław i stołów, które zostały już zamówione. Budynek będzie ogrzewany przez piec kaflowy.

Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 22/09

www.nj24.pl

0 odpowiedzi na “Józef Gołba wybudował schronisko na Wysokim Kamieniu”

Dodaj komentarz