Klub EKG – odkrywcy historii

Eksploracyjny Klub Górski, w skrócie „EKG” powstał przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej. Członkowie klubu zajmują się zbieraniem materiałów i informacji na temat historii Szklarskiej Poręby i okolic.

„EKG” przygotowuje się do wytyczenia szlaku turystycznego obejmującego miejsca nieznane i tajemnicze a świadczące o historii miasta i mieszkańców. Do klubu może należeć każdy. Zbieramy: stare zdjęcia, pocztówki, artykuły, mapy, znaczki, narzędzia, zabawki i pamiątki. Spotkania będą odbywać się w budynku MOKSiAL-u.

Dane zebrane przez EKG będą wykorzystywane w przyszłości do ogólnoświatowej gry „Geocaching”. Polega to na odnajdywaniu ukrytych informacji zawartych np. w puszce zakopanej w ziemi mając do dyspozycji precyzyjny namiar urządzenia GPS. Puszka w swoim wnętrzu kryje notes z wpisami uczestników zabawy i małe przedmioty.

Pierwsza oficjalna wyprawa Eksploracyjnego Klubu Górskiego za nami. W jeden dzień udało się nanieść około 10 punktów na trasie Szklarska Poręba centrum – Chatka Górzystów. Jednocześnie EKG zdobywa informacje na temat odwiedzanych terenów.

Podczas ostatniej wyprawy trzeba było przygotować się z historii dotyczącej „Schroniska na Wysokim Kamieniu”, „Zwaliska”, Kopalni „Stanisław”, osady „Orle” i „Chatki Górzystów” na Hali Izerskiej w Jakuszycach. Dyskutowana była również rola Gór Izerskich w II Wojnie Światowej. Trasa okazałą się niełatwa. Pogoda nie dopisała serwując wiatr na przemian z mgłą oraz lekkie opady deszczu.

Zapraszamy wszystkich chętnych!

Spotkania klubu EKG w odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 17:00 w Moksialu (ul. Słowackiego 13).

0 odpowiedzi na “Klub EKG – odkrywcy historii”

Dodaj komentarz