Koncerty w Kościele Wang

Parafia Ewangelicko – Augsburska Wang wspólnie z Urzędem Miasta Karpacza pragnie zorganizować cykliczne koncerty organowe w kościele Wang w każdy piątek sierpnia 2008 r.
Pragniemy nawiązać do tradycji koncertów organowych w kościele Wang z lat 90-tych.
Kościół posiada wspaniały instrument, który brzmi w drewnianym wnętrzu niezwykle.

Od początku roku 2008 można posłuchać w czasie nabożeństw organy świątyni Wang, na których gra Jan Tomasz Adamus.

Jan Tomasz Adamus

Jan Tomasz Adamus studiował u prof. Joachima Grubicha w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz u Hansa van Nieuwkoop w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Jest laureatem międzynarodowego konkursu organowego w Arnstadt.

Występuje w kraju i za granicą z recitalami organowymi oraz koncertami kameralnymi. Jako dyrygent zapraszany jest przez festiwale i zespoły do prowadzenia wykonań muzyki wokalno-instrumentalnej różnych epok. Prowadzi grający na historycznych instrumentach zespół HARMONOLOGIA, z którym nagrał między innymi polichóralne koncerty kościelne w stylu weneckim ze zbiorów wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz – w ramach projektu Kapela Jasnogórska – utwory Marcina Józefa Żebrowskiego i wczesnoromantyczne dzieła wokalno-instrumentalne Józefa Elsnera. Ostatnio realizował opery Griselda Antonio Vivaldiego oraz Rodelinda Georga Friedricha Händla. Wykłada we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Gościnnie wykładał także w Universität für Musik und Darstellende Kunst Graz. Jest laureatem nagrody kulturalnej miasta Świdnica za 2006 rok, a ostatnio ukazała się jego nowa płyta z muzyką Bacha, Liszta i Francka zarejestrowana na historycznych organach kościoła ewangelickiego w Cieplicach. www.harmonologia.com

Informacja o niedzielach, w których można usłyszeć grającego w czasie nabożeństw o godz. 10.00 Jana Tomasza Adamusa (preludium, pieśni, po kazaniu, postludium):

  • maj 11, 18, 25 – terminy potwierdzone
  • Terminy ustalone wstępnie, zostaną potwierdzone później: czerwiec 8, 22, lipiec 6, sierpień 3, 24, wrzesień 21, 28

W pozostałe niedziele gra na organach Pani Małgorzata Marciniak.

W programie: Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Dietrich Buxtehude, Johann Jacob Froberger oraz inni kompozytorzy.

Historia i opis organów

Pierwsze organy w kościele Wang zostały ufundowane przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i wykonane przez organomistrza Adolfa Schincke z Kowar. Dopiero w roku 1881 firma Schlag & Söhne ze Świdnicy, zajmująca się budową organów, montuje do organów pedał, „po czym organy przechyliły się bardziej do przodu i zajęły dzisiejsze miejsce“. Po tej przebudowie instrument uzyskuje „6 dźwięcznych głosów”, czyli 6 rejestrów.

27 sierpnia 1925 roku Rada Parafialna Parafii Ewangelickiej Wang postanawia zlecić wykonanie nowych organów do świątyni. W maju 1926 roku organy wraz z całym prospektem zostają ukończone przez firmę Wilhelm Sauer z Frankfurtu nad Odrą. Dniem poświęcenia staje się niedziela Cantate, dnia 15 maja 1927.

Organista Gustav Knak, a jednocześnie członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, składa sprawozdanie z odbioru nowych organów w Kościele Wang.

„Firmie Sauer udało się śpiewająco rozwiązać najtrudniejszy problem, jak dopasować brzmienie organów do intymnego wnętrza tego kościoła. Dla każdego, kto jest zaznajomiony z intonacyjnym kunsztem tej firmy, było jasne od samego początku, że teoretyczne obawy, iż nadanie obu klawiaturom dwóch oddzielnych mikstur może doprowadzić do przeraźliwej niezgodności głosów, okażą się bezpodstawne przy pierwszym wykorzystaniu instrumentu w praktyce. I można też stwierdzić, ku mojej najszczerszej radości, że dzieło to, z jednej strony odpowiada w zupełności ograniczonym warunkom przestrzennym, z drugiej zaś, mikstury dźwięków nadają utworom na wszystkie głosy nienatarczywy, aczkolwiek uroczysty wymiar… Prześliczne wrażenie muzyczne robi druga klawiatura, która na skutek swego szczególnego położenia, nad wykuszem wejścia, daje zdumiewające efekty echa, przy zamkniętej szafie ekspresyjnej. Konstruując to piękne dzieło firma Sauer udowodniła, że w dziedzinie sztuki budowy organów stoi nadal na wiodącym miejscu. Gratuluję Kościołowi Wang z całego serca tej nowej chluby ich Domu Bożego.“

Instrument posiada dwa manuały, pedał i 15 głosów.

W roku 1986 organy były remontowane przez Andrzeja Chrobaka z Wrocławia. Jednak ich stan, po pewnym czasie, nie pozwalał na organizowanie koncertów, z których kościół Wang słynął, także gra na nabożeństwach nie przynosiła satysfakcji.

Prace remontowe i konserwatorskie od lipca do września 2004 r. przeprowadził Zakład Organomistrzowski oraz Stolarstwo Adam Wolański i syn Andrzej z Lubania.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do posłuchania organów na wysokości 885 m w niedziele o godz. 10.00. w podanych terminach oraz w każdy piątek sierpnia 2008 r.

Ks. Prob. Edwin Pech
Karpaczański Informator Samorządowy

Dodaj komentarz