Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia złota w Złtym Stoku

Oferta podstawowa obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicy.

Sztolnia Gertruda

Zwiedzanie rozpoczynamy od „Sztolni Gertruda”. Z nazwą sztolni wiąże się legenda. Dawno temu w kopalni złota nastąpił potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W ówczesnych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni. Ten jednak stwierdził, że nie zależy mu zupełnie na udrażnianiu tej części kopalni, ponieważ miejsce to należało już do wyeksploatowanych. Wtedy to Gertruda żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama dotrzeć do miejsca katastrofy i uratować swojego ukochanego męża. Z pochodnią pogrążyła się w kopalnianych labiryntach. Mijały dni, ale Gertruda nie wychodziła… Prawdopodobnie zabłądziła w chodnikach Złotostockiej Kopalni i została tam już na zawsze. Fakt ten odnotowano nawet w kronikach miejskich. Później górnicy często opowiadali, że gdy któryś z nich zabłądził, w kopalni słychać było dziwne odgłosy kroków. Zbłąkany górnik biegł w stronę odgłosów, które ostatecznie doprowadzały go do wyjścia. Nigdy jednak nikomu nie udało się zobaczyć tajemniczej osoby, wyprowadzającej górników. Mówiono wtedy, że to dobry duch Gertrudy przyszedł z pomocą i uratował górnika.
Pływanie łodzią Do zwiedzania udostępniono 500-metrowy odcinek „Sztolni Gertruda”. Część chodników możemy zobaczyć tylko z łodzi, gdyż zostały one zalane wodą na skutek wybudowania tu tamy. Gromadzona woda dostarczana była rurociągiem do złotostockich zakładów.

W części sztolni udostępnionej do zwiedzania znajdziemy m.in. bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku.

W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, wyeksponowano dawne narzędzia górnicze (znalezione w kopalni) i Pracownia alchemika Schärfenberga hutnicze (m.in.: piec muflowy, w którym wytapiano złoto).

Urządzono tu także laboratorium alchemika Schärfenberga, gdzie turyści mogą wysłuchać opowieści o arszeniku odzyskiwanego drogą sublimacji z rud arsenowych, w wydobyciu których Złoty Stok był niegdyś potentatem.

Arszenik z tutejszych kopalni był też prawdopodobnie wykorzystywany do podtruwania Napoleona (ostatnie badania wykazały, że francuski wódz był podstępnie i sukcesywnie podtruwany arszenikiem).

Chodnik śmierci

„Chodnik śmierci” to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą, jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute otwory, po czym otwory te wypełniano zaprawą. Nieszczęsny górnik, pozostawiony w tym stanie przez długi czas, konał w strasznych męczarniach. Szczątków ludzkich nigdy w tym miejscu nie odnaleziono, jednak na ścianach znajduje się tajemniczy jasny nalot nie spotykany nigdzie indziej w kopalni, w którym odkryto duże ilości materii pochodzenia organicznego…

Gnom

Według wierzeń górniczych złota w kopalni pilnowały gnomy. Mówiono, że są to górnicy, którzy zginęli niegdyś w podziemnych zawałach. Gnomy były postrzegane jako życzliwe postacie, które często ratowały górnikom życie. Aby to zrobić, gnom uderzał ponoć patykiem o patyk górnik, słysząc odgłos, szedł za dźwiękiem, aż trafił do wyjścia. W naszej kopani można spotkać gnoma Szarego, który pojawia się niespodziewanie z migoczącą lampą. Legenda głosi, ze spojrzenie mu w oczy gwarantuje spełnienie marzeń. Jeśli jednak w oczy gnoma spojrzy człowiek zły, może zostać w kopalni na zawsze…

Spragnieni wrażeń część trasy zwiedzania mogą przebyć po specjalnie przygotowanej zjeżdżalni.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

Tablice w kopalni złota

„Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli”. W sztolni znajdziemy, również bardzo ciekawą, choć nie związaną z kopalnią kolekcję tabliczek, głównie związanych z BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Często są to hasła wręcz zabawne, typu: „Nie rzucać młotkiem, będąc na rusztowaniu”…

Podziemny wodospad

Wodospad w Złotym Stoku

W dalszej kolejności turyści odwiedzają „Sztolnię Czarna Górną”.

Jej wejście znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Możemy tutaj na podstawie kształtu przekroju chodników i rodzajów obudów zapoznać się z różnymi technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków. Zobaczymy tutaj też podziemny chodnik prowadzący do Czech. Największą jednak atrakcją jest 8 metrowy, jedyny w Polsce podziemny wodospad.

W głębi wyrobiska znajduje się XVII-wieczny szyb, którym trasa turystyczna wiedzie schodami w dół na głębokość aż 23 metrów. Po dotarciu na VIII poziom, krótkim krętym chodnikiem dochodzimy do wysokiej podziemnej komory. Tutaj możemy podziwiać spływający z niewielkiej pochylni podświetlony wodospad. Charakterystyczny szum, wzmocniony efektownym pogłosem, wprowadza turystów w zadumę…

Sztolnia Książęca

Sztolnia Książęca

Poza trasą turystyczną istnieje również możliwość indywidualnej penetracji niektórych miejsc w zabytkowej kopalni. Atrakcję taką stanowi kuta w litej skale „Sztolnia Książęca”. Jej wysokość sięga miejscami 3 metrów, podczas gdy wejście jest wyjątkowo niskie. Wiąże się z tym legenda: Pewnego razu Książę, ówczesny właściciel kopalni, zapragnął zobaczyć „żyłę złota”, górnicy zaproponowali mu wyprawę chodnikiem kopalni. Książę jednak nie chciał czołgać się w błocie w niskim chodniku. Kazał więc wykuć tak wysoki chodnik, żeby mógł tam wejść nawet w nakryciu głowy. Górnicy spełnili żądanie, jednak wejście pozostawili niskie, tak żeby wchodzący do kopalni książę musiał jednak, choć na chwilę skłonić głowę i oddać w ten sposób hołd ciężkiej górniczej pracy.

Oferta podstawowa

Kopalnia Złota jest czynna codziennie w godzinach:

  • sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października) od 9.00 do 18.00 (wejścia co 15 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 17:30)
  • sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca) od 9.00 do 16.00 (wejścia co 45 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 16:00)
  • Czas zwiedzania: ok. 1,5 godziny.

Ceny biletów

  • 13 zł -normalny,
  • 10 zł -ulgowy (dzieci od 5 roku życia, młodzież szkolna, studenci ,emeryci, renciści).

Uwaga!!! Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7°C.

www.kopalniazlota.pl

Dodaj komentarz