Krystian Lupa w Norwidzie

„Teatr Krystiana Lupy. Rysunki, obiekty, scenografie” – to tytuł wystawy przygotowanej przez jeleniogórskie BWA. Wernisaż odbędzie się 30 października, w czwartek, o godz. 14.00. Tego samego dnia o godz. 16.00 Krystian Lupa spotka się z widzami na Scenie Studyjnej Teatru Norwida (gdzie powstawały jego jeleniogórskie spektakle). Wstęp wolny.

Spotkanie z Krystianem Lupą pt. „Ujarzmiona wolność artysty” odbywa się w ramach Obserwatorium Karkonoskiego. Prowadzenie: Andrzej Więckowski.

O wystawie (z materiałów BWA):

Projekt przygotowywany przez jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych jest próbą pokazania osobowości artysty, jego twórczych etapów, fascynacji i zainteresowań od wczesnych jeleniogórskich doświadczeń w Teatrze Norwida do najnowszych realizacji. To jakby pokazanie drogi od Witkacego do Warhola. Z konieczności poprzez wybór i rozmaite wyimki z twórczości. Na wystawie znajdą się rysunki teatralne, projekty kostiumów i scenografii – pokazane w wersji papierowej. Przestrzeń Galerii oprócz rysunków wypełnią dekoracje i elementy scenografii z Mistrza i Małgorzaty (jedna z Jego słynnych ścian), manekiny z Lunatyków, Król i Królowa z Maltego, klatka – wózek i stroje z Immanuela Kanta. Obiekty wypożyczono z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Za oprawę muzyczną ekspozycji posłuży muzyka ze spektakli jeleniogórskich (Nadobnisie i Koczkodany, Matka). Wzbogaceniem wystawy będzie: projekcja archiwalnego materiału filmowego ze spektakli jeleniogórskich, zapisy rozmów z Krystianem Lupą w Jeleniej Górze oraz zapisy prób nad Factory 2 (użyczonych przez Narodowy Stary Teatr). Widzowie otrzymają też rzadką możliwość obejrzenia, w wersji filmowej, wybranych spektakli: Mistrz i Małgorzata, Kalkwerk, Lunatycy, Bracia Karamazow z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Immanuel Kant, Prezydentki, Kuszenie cichej Weroniki, Hanna Wendling z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Spektakle, będą odtwarzane w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Galerii.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog z rysunkami artysty, tekstami Joanny Wichowskiej (Teatr Jeleniogórski), Zbigniewa Szumskiego (Teatr Cinema) i samego Autora (fragmenty z tomów: Utopia i jej mieszkańcy, Utopia 2. Penetracje oraz niepublikowane dotąd zapiski z dziennika). Do wystawy przygotowano plakat opracowany graficznie przez Zbigniewa Szumskiego.

Opiekę medialną nad projektem objęła TVP Wrocław. Projekt zrealizowano dzięki pomocy finansowej Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Miasta Jeleniej Góry i uprzejmości Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Jeleniogórskiego.

Ekspozycja czynna do 30 listopada.

www.teatr.jgora.pl

Dodaj komentarz