Leszczyniec

Wieś położona na wysokości 550-650 m, administracyjnie należąca do gminy Kamienna Góra. Rozłożyła się głównie w dolinie Wilczyńca, schodząc do jego zbiegu ze Świdnikiem. U zbiegu dolin zalesiony stożek Ptasiej Góry (580 m). Na jej stoku, tuż nad szosą, odsłonięcia ciemnozielonych amfibolitów. Pierwsza wzmianka o Leszczyńcu pochodzi z 1349 roku, gdy wieś była własnością cystersów z Krzeszowa.

W centrum wsi znajdują się dwa kościoły. Mniejszy, bezwieżowy kościół katolicki Św. Bartłomieja, pochodzi z 1593 roku. Zdewastowany po zakończeniu II wojny światowej, został w roku 1955 odrestaurowany. Obecny kościół parafialny, barokowy, wzniesiony został przez protestantów w latach 1751-54. W jego wnętrzu wiele elementów pochodzi z sąsiedniego starszego kościoła katolickiego. Głównie są to barokowe fragmenty wyposażenia (z XVIII wieku).

Tuż przy szosie Kamienna GóraKowary znajdują się Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej – filia mysłakowickiego „Polamu”. W Leszczyńcu znajduje się ponadto Ośrodek Zdrowia, poczta i sklep spożywczy. Na miejscu stacja PKP i przystanek PKS na trasie Kamienna GóraKowary. Tuż przy przystanku PKS szlak 9S.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

Dodaj komentarz