Miliony na ratowanie naszych zabytków

Ucieszą się m.in. turyści odwiedzający Śnieżkę oraz wierni z Parafii św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Na ratowanie między innymi tych obiektów przeznaczono pieniądze z budżetu województwa dolnośląskiego.

Podzielono je na wczorajszej sesji Sejmiku. Łącznie na remonty dolnośląskich zabytków przeznaczono ponad 5,5 mln złotych. – Z tego najwięcej – prawie 600 tysięcy złotych – przeznaczono na obiekty w regionie jeleniogórskim – mówił Piotr Borys, wicemarszałek województwa dolnośląskiego na dzisiejszej konferencji prasowej w Jeleniej Górze. – Nie ma co ukrywać, że tutaj jest dużo zabytków i trzeba docenić ich walory.

Jak mówi, uchwała przeszła jednogłośnie. – Dzięki temu zostanie dokończonych wiele inwestycji, rozpoczętych w ubiegłym roku – mówi Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku.
Na co zostaną przeznaczone? 130 tysięcy złotych pójdzie na remont kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce, 80 tysięcy – na renowację okien w kościele św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Kaplica św. Wawrzyńca

Po 60 tysięcy złotych przeznaczono na: zabezpieczenie murów zamku Chojnik, konserwację malowideł na balkonach Kościoła Garnizonowego, renowację wnętrza świątyni Wang w Karpaczu. Po 50 tysięcy złotych przeznaczono na: konserwację ratusza w Kowarach, remont budynku w zespole pałacowym w Staniszowie, elewacji w kościele św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze, prace konserwatorskie Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Sporo pieniędzy przeznaczono też na remonty w innych powiatach.
– Dolny Śląsk to region szczególny, tutaj znajduje się 20 procent wszystkich zabytków w Polsce – powiedział Piotr Borys. Dodał też, że 31 marca ma ruszyć nabór wniosków na pieniądze z programu RPO z zakresu turystyki. W puli jest 250 mln złotych. Będzie możliwość otrzymania środków na remont zabytków. – To są pieniądze na rozwój turystki, ale jeśli ktoś udowodni we wniosku, że remont zabytku wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego, będzie mógł wystartować – mówił wicemarszałek.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz