Muzeum zabawek na dworcu kolejowym

Słynna kolekcja lalek i zabawek ofiarowana Karpaczowi przez Henryka Tomaszewskiego będzie mogła przenieść się ze zbyt ciasnego budynku do opuszczonego od lat dworca kolejowego.

Polskie Koleje Państwowe próbowały sprzedać budynek stacji wraz z peronami. Teraz chcą go oddać w zamian za zwolnienia podatkowe. Formalnie kolej przekaże dworzec jeleniogórskiemu starostwu, które następnie odda go gminie Karpacz. Może to nastąpić już tego lata.

Samorząd stara się o to od prawie 8 lat, odkąd zawieszono połączenie kolejowe do Karpacza. Od tego czasu budynek stopniowo popadał w ruinę. PKP zupełnie nie dbała o niego. Bardziej losem dworca interesowali się mieszkańcy Karpacza, którzy wbrew zakazom kolejarzy odmalowali budynek.

Po przejęciu dworca, gmina Karpacz chce go gruntownie wyremontować. W przyszłości pomieści on nie tylko zbiory muzeum zabawek, ale także bibliotekę. – Teraz prezentowana jest tylko niewielka cześć kolekcji, ponieważ pomieszczenia obecnie zajmowane przez muzeum są zbyt małe – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Zbiór zabawek Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy liczy ponad 2 tys. powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat eksponatów. Obecnie można je zobaczyć przy ul. Karkonoskiej 5, w każdy dzień oprócz poniedziałków.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz