Narciarze "wózkowicze" w Karpaczu

W dniach 10-15 luty 2009 na terenie Kompleksu Narciarskiego „Kopa” w Karpaczu, odbędzie się szkolenie narciarskie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Karpacz jest jedynym miejscem w Polsce oraz jednym z niewielu w Europie gdzie osoby poruszające się na wózkach mogą nauczyć się jeździć na nartach w pozycji siedzącej oraz uprawiać narciarstwo alpejskie. Szkolenie będzie prowadził Jarosław Rola – paraolimpijczyk z Turynu, wielokrotny mistrz polski w narciarstwie alpejskim oraz reprezentant Polski na zawodach Pucharu Europy i Świata.

W szkoleniu będzie brało udział 14 osób oraz kadra szkoleniowa. W trakcie szkolenia studenci AWF Wrocław i Poznań będą mieli okazję uczestnictwa w zajęciach z narciarzami niepełnosprawnymi, których gdzie indziej nie mogli by przeprowadzić. Podczas przygotowań gościliśmy już na „Kopie” dwie ekipy telewizyjne, natomiast w trakcie szkolenia, swoją obecność zapowiedziały kolejne trzy ekipy TV.

Mono-ski jest nazwą dyscypliny sportowej, pozwalającej osobie niepełnosprawnej na uprawianie narciarstwa alpejskiego. Niewiele ograniczeń, podobne prędkości do „normalnego” narciarstwa oraz te same parametry tras powodują że Mono-ski jest niezwykle fascynującym sportem. W Polsce, niewiele ludzi jest w stanie skojarzyć sobie osobę, która na co dzień porusza się wózkiem inwalidzkim z nartami… Jest to jednak możliwe o czym można przekonać się wyjeżdżając np. w Alpy austriackie. Nikogo tam już nie dziwi widok wózka inwalidzkiego na wysokości 3400m n.p.m. oczywiście bez właściciela , mamy nadzieję, że w przyszłości będzie podobnie w Karpaczu.

Więcej informacji na temat narciarstwa alpejskiego oraz innych sportów dla niepełnosprawnych znajdziecie Państwo na stronie www.sport-on.com

Liczymy, że poprzez propagowanie sportu dla niepełnosprawnych, konieczność przystosowania bazy noclegowej, sklepów i budynków użyteczności publicznej dostrzegą również ich właściciele.

Zachęcamy do zobaczenia filmu prezentującego sportowe możliwości osób niepełnosprawnych:

Jarosław Rola

Dodaj komentarz