Oni też zdobędą góry!

1200 metrów tyle liczy sobie górska ścieżka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, ciągnąca się od górnej stacji wyciągu na Kopę aż po Dom Śląski. Ze szlaku skorzystało po raz pierwszy ponad 80 niepełnosprawnych osób. Dla niektórych z nich była to pierwsza wycieczka w góry.

Droga ciągnie się równolegle do czarnego szlaku od Karpacza do Domu Śląskiego.
 W wycieczce i otwarciu szlaku wzięło udział kilkadziesiąt osób, które po dotarciu do Domu Śląskiego zostały nagrodzone specjalnie na tę okazję przygotowanymi medalami. Na szczyt dotarli o własnych siłach, bądź dzięki hojności Kolei Linowej, GOPR-u i Karkonoskiego Parku Narodowego – mówi Stanisław Schubert, Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

Na miejscu czekał na nich skromny poczęstunek oraz miła niespodzianka. Właściciel Domu Śląskiego stworzył na tę okazję specjalny podjazd przystosowany dla wózkowiczów. Do maja przyszłego roku obiecał natomiast zbudowanie toalety dla tych osób – dodaje Stanisław w Schubert.

Równocześnie z budową ścieżki dla niepełnosprawnych, która trwała od lipca tego roku, remontowi poddano także drogę ciągnącą się właśnie od Karpacza aż po Dom Śląski.

Koszt tych obu inwestycji trudno jest oszacować, ale póki co otrzymaliśmy już 610 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe środki, czyli około 2 mln zł, będą pochodzić z Eko Funduszu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – tłumaczy Michał Makowski, główny specjalista ds. udostępniania Parku.

Podobna ścieżka od kilku lat istnieje już w Szklarskiej Porębie. Jej trasa ciągnie się od parkingu aż do Wodospadu Szklarki, czyli schroniska „Kochanówka”. Teraz w planach jest nie tylko dokończenie prac prowadzonych na nowo otwartym wczoraj szlaku, ale także budowa kolejnego.

Termin ukończenia robót w Karpaczu mamy do 15 listopada. Co do rozpoczęcia kolejnych, tym razem na szlaku wiodącym z Orlinka do Schroniska nad Łomniczką, nic jeszcze nie zostało ustalone – dodaje Michał Makowski.

W tym samym czasie Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zamierza przyczynić, aby w Schronisku nad Łomniczką, Szwajcarce oraz Perle Zachodu powstały m.in. podjazdy, toalety i specjalny pokój przystosowany dla osoby niepełnosprawnej. Na realizacje tych planów wyznaczyli sobie nadchodzącą zimę, w działaniach ma im natomiast pomóc PFRON.

www.nj24.pl

0 odpowiedzi na “Oni też zdobędą góry!”

  1. Ciekawe skąd ponad 80 niepełnosprawnych dowiedziało się i wzięło udział w otwarciu ścieżki do Domu Śląskiego ? Mieszkam u stóp Śnieżki i wcześniej nic o tym nie słyszałam, a z chęcią wzięłabym udział w tej uroczyśtości. A jak osoba na wózku inwalidzkim ma się dostać do tej wygodnej ścieżki ???

Dodaj komentarz