Park Kultury Kotliny Jeleniogórskiej

Powstał Park Kulturowy Kotliny JeleniogórskiejStarania Związku Gmin Karkonoskich przy współpracy z Fundacją Doliny Pałaców i Ogrodów zostały uwieńczone sukcesem – powstał Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej. Kilkanaście założeń pałacowo-parkowych położonych w samym sercu podgórskich terenów to efektowna wizytówka regionu, który w całej Polsce słynie z walorów turystycznych i krajobrazowych.Zgodnie z wolą samorządów w granicach nowopowstałego Parku, którego obszar wynosi niemal 3000 hektarów, znajdują się zabytkowe obiekty położone w Mysłakowicach, Bukowcu, Łomnicy, Karpnikach, Wojanowie, Bobrowie, Miłkowie, Staniszowie oraz Kowarach.

W obszarze Parku znalazły się także inne obiekty, stanowiące koloryt dziedzictwa kulturowego regionu m.in domy tyrolskie w Mysłakowicach oraz zespół zabudowy sanatoryjno – szpitalnej Kowary – Wysoka Łąka.

Powołanie Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej stanowi ogromną szansę dla regionu na zaistnienie w świadomości nie tylko Polaków, ale także obcokrajowców. Obecnie rozciągająca się u stóp Jeleniej Góry Dolina Pałaców i Ogrodów posiada formalne podstawy do ubiegania się o wpis na listę Pomników Historii Prezydenta RP oraz – w następnym etapie – na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kotlina Jeleniogórska w ostatnich latach jest miejscem niespotykanych w skali Polski kompleksowych działań związanych zarówno z odbudową poszczególnych zabytków, jak również szerokich działań promocyjnych uhonorowanych w ostatnim czasie prestiżową nagrodą miesięcznika ELLE w kategorii „Niezwykłe Miejsce”.

www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz