Park Dinozaurów

Na ulicy Muzealnej obok dworca PKP Szklarska Poręba Średnia, nie sposób nie zauważyć błota. Pochodzi ono spod kół samochodów ciężarowych. Rozpoczęła się budowa Parku Dinozaurów.

O tej inwestycji głośno było już na wiosnę. Wówczas rozstrzygnięty został przetarg na teren otoczony ulicami Muzealną, Górą, Piastowską i Waryńskiego. W sumie chodzi o prawie 10 hektarów, z tego 90 procent to las. To tam ma powstać Park Dinozaurów. Jak zapowiada inwestor – największy w Polsce ( więcej na ten temat napisane jest tutaj ).

Po rozstrzygnięciu przetargu umowa miała być podpisana w ciągu tygodni, aby inwestycję oddać do użytku już na jesieni. Jednak w między czasie zaczęły się pojawiać protesty i sugestie, że przetarg miał być „ustawiony”. Tak utrzymywał jeden z mieszkańców Szklarskiej Poręby, który swoje niezadowolenie przekazał na piśmie zarówno Radzie Miasta jak i wojewodzie. Nadzór prawny nie doszukał się jednak nieprawidłowości. Kiedy wydawało się, że umowa zostanie podpisana, problemy pojawiły się w Radzie Miasta. Część rajców zaczęła się domagać zapisu, że na tym terenie nie może powstać np. apartamentowiec. Ostatecznie umowę podpisano dopiero w wakacje. Jest niemal pewne, że w tym roku Park Dinozaurów nie powstanie. Jednak, jeśli się nie pojawią dodatkowe problemy, jest szansa, że będzie to nowa miejska atrakcja już w przyszłym sezonie letnim.

Jak podają władze miasta, dzierżawa oraz podatki od nieruchomości z inwestycji dadzą wpływy w wysokości około 100 tysięcy złotych rocznie. – To nie wiele, biorąc pod uwagę, że teren ma 10 hektarów – mówią przeciwnicy. Ale radni bronią swojej decyzji. – Teren jest tyle wart, ile można na nim wybudować argumentuje Grzegorz Sokoliński. – Na tych 10 hektarach nie można wybudować hoteli. To był, jest i będzie nadal las. Trzeba podkreślić, że to sam inwestor do nas przyszedł z propozycją zagospodarowania tego terenu. Gdyby nie jego oferta, tam nadal byłby tylko las, z którego do kasy miasta nie wpłynęłaby ani jedna złotówka. Teraz nie dość, że będziemy mieli dochody, to dodatkowo w mieście pojawi się ciekawa dodatkowa oferta spędzania wolnego czasu.

Według umowy teren wydzierżawiony został na 20 lat. Po tym okresie wszystkie obiekty wybudowane na tym gruncie będą należeć do miasta.

www.szklarskaporeba.org

Dodaj komentarz