Plebiscyt na symbol Dolnego Śląska

W piątek ruszył plebiscyt na symbol Dolnego Śląska. Szukamy obiektów i miejscowości, które jednoznacznie kojarzą się z naszym regionem.

Dotąd, tak naprawdę, mamy tylko jeden symbol. Kilka lat temu władze województwa postanowiły, że będzie nim wizerunek niedźwiedzia, wzorowany na kamiennej figurze misia stojącej na Ślęży w okolicach podwrocławskiej Sobótki.

Powstała w III – II wieku p.n.e. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy tam stanęła.
Naszym zdaniem jednak na Dolnym Śląsku jest wiele innych miejsc, gór czy zabytków, które mogą być używane w promocji regionu. Takim obiektom chcemy nadawać status Symbolu Dolnego Śląska. W tym roku, na podstawie Państwa głosów, stworzymy początek takiej listy. A potem każdego roku, także według wskazań Czytelników – POLSKA Gazeta Wrocławska, będziemy ją uzupełniać. W piątek zaproponowaliśmy, by na liście symboli znalazła się Śnieżka – najwyższa góra Karkonoszy.

To wzniesienie od kilkuset lat jest doceniane przez Niemców i Czechów. Byli na niej m.in. Johann Wolfgang Goethe czy Karel Hynek Macha, sławny czeski poeta, który temu szczytowi poświęcił jeden ze swych najpopularniejszych utworów.

Dolnośląscy urzędnicy trochę o niej zapomnieli. A przecież powinni się Śnieżką chwalić, bo jest to jedno z tych miejsc w naszym regionie, które warto pokazywać turystom.
Który obiekt teraz trafi na listę symboli Dolnego Śląska, przekonamy się pojutrze. Decyzja w rękach naszych Czytelników.

Jak wybieramy

Symbolem może być zabytek, góra, a nawet miejscowość. Obiekt, który jest kojarzony z naszym regionem. W myśl zasady: myślę Dolny Śląsk, a przed oczami mam… I tu wpisujemy nazwę – na kuponie drukowanym w Polsce- Gazecie Wrocławskiej albo, wysyłając esemesa o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko na numer 7101, koszt – 1,22 zł z VAT.

red – POLSKA Gazeta Wrocławska

karpacz.naszemiasto.pl

0 odpowiedzi na “Plebiscyt na symbol Dolnego Śląska”

Dodaj komentarz