PTTK na wyprawę ze zniczami

31 października o godz. 8.10 – Wyjazd spod dworca PKP autobusem MZK nr 15: Jelenia Góra – Jagniątków (MZK). Jagniątków – Droga na Dwa Mosty – Droga Sudecka – Grób lotników – Cmentarzyk – Wodospad Podgórnej- Przesieka – Podgórzyn Górny
Powrót: Podgórzyn Górny – Jelenia Góra (MZK)

Opis wg. W. Gumprechta: „Tym razem wycieczka w sobotę 31 października 2009 r., spod dworca PKP autobusem MZK nr 15 o godz 8.10 – do Jagniątkowa (przystanek Agnieszkowska).

Trasa długości 14 km. przebiega zboczem Hutniczego Grzbietu i środkową częścią Pogórza Karkonoskiego. Z Jagniątkowa ruszamy szlakiem czarnym i po 2 km. skręcamy w lewo na Drogę na Dwa Mosty, którą dochodzimy do Drogi Sudeckiej.

W pobliżu mostu na Podgórnej w lesie znajduje się symboliczny grób lotników, którzy zginęli tu w katastrofie lotniczej 26 listopada 1946 r. Kilkaset metrów poniżej cmentarz jeńców wojennych, którzy byli zatrudnieni przy budowie Drogi Sudeckiej.

Po zapaleniu zniczy schodzimy leśna drogą, mijając teren dawnego obozu, do Przesieki. Oglądamy Wodospad Podgórnej, trzeci pod względem wysokości wodospad (10m) w polskich Karkonoszach. Powyżej dobry punkt widokowy zwany Złotym Widokiem, w pobliżu wznoszą się interesujące skałki granitowe: Chybotek i Waloński Kamień. Drogą przez Przesiekę schodzimy do Podgórzyna.

W Podgórzynie Górnym pod dużą granitową skałą o nazwie Skałka stoi wagon tramwajowy, tu znajdował się końcowy przystanek linii tramwajowej z Jeleniej Góry funkcjonującej do 1964 r. O godz. 16.37 odjeżdżamy autobusem MZK nr 4 do Jeleniej Góry”.

Odbycie wycieczki daje 14 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz