Śladami Hauptmannów

W Szklarskiej Porębie wystawa malarstwa i prezentacja przewodnika. Noblista, pisarz i dramaturg Gerhart Hauptmann oraz jego rodzina mieli tak duży wpływ na miejsca, w których mieszkali, że powstał specjalny przewodnik po ich domach. Zaś pejzaże opisane w powieściach i dramatach można oglądać na wystawie prac Ivo Hauptmanna

Ekspozycja malarstwa zatytułowana jest „Śladami ojca”. To zbiór kilkudziesięciu akwarel i obrazów olejnych przedstawiających znane widoki Karkonoszy. Widać, jak bardzo w serce tej rodziny zapadły krajobrazy jagniątkowskie, okolice Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Dominują ujęcia willi Wiesenstein (Łąkowy Kamień), dzisiejszego muzeum pisarza w Jagniątkowie. Miejsca, w którym noblista przebywał z rodziną przez 40 lat. Gerhart Hauptmann bardzo dbał o rozwój malarskiej pasji syna. Umożliwił mu studia w najbardziej znaczących akademiach, między innymi w Berlinie i Paryżu. Wyprawiał do Włoch i Grecji. Ivo jako chłopiec mieszkał u ojca, a później gościł wielokrotnie w willi w Jagniątkowie. Uwiecznił to w swoich obrazach. Malował także portrety członków swojej rodziny. Wystawę akwarel, pasteli i obrazów olejnych Ivo Hauptmanna można oglądać w domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
Także tam 26 października o godz. 17 zostanie zaprezentowany przewodnik literacki. Wolf-gang de Bruyna i Antje Johanning opisują w nim domy w Hiddendee, Erkner, Szklarskiej Porębie i Jagniątkowie, czyli miejsca, gdzie pisarz przebywał od narodzin do śmierci. Pisarz, zanim tu się osiedlił, mieszkał ze starszym bratem Carlem w Szklarskiej Porębie. Gerhart Hauptmann stworzył tu jedne ze swoich największych dramatów naturalistycznych: „Tkacze”, „Futro bobrowe” czy „Wniebowzięcie Hanusi”. Potem przeprowadził się do Jagniątkowa, a w Szklarskiej Porębie pozostał Carl Hauptmann. Doktor nauk filozoficznych i literat, który w swojej twórczości opisywał piękno Karkonoszy.

Alina Gierak – Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz