Ślub w świątyni Wang

Moda na śluby w świątyni pod Śnieżką. Młode pary chętnie wybierają kościół Wang. A turyści narzekają, że nie mogą go zwiedzać.

Wang

Kościółek Wang w Karpaczu to modne miejsce ślubów. Niektórzy przyjeżdżają tutaj, specjalnie po ten sakrament, z najodleglejszych zakątków świata. Zdarzały się śluby Polaków mieszkających w Australii lub na Islandii. W niektóre soboty w Wangu jest organizowanych nawet po kilka uroczystości. Na początku września w ciągu jednego dnia udzielono aż pięciu ślubów. Co półtorej godziny z pięknych wnętrz drewnianej świątyni z przełomu XII i XIII w. wychodziła para nowożeńców.

Na ślub w Karpaczu zdecydowali się między innymi: popularny aktor Bartosz Obuchowicz i fotomodelka Katarzyna Sobczyńska, którzy przyjechali wraz z gośćmi i rodziną z Warszawy.
– Jedynie podczas uroczystości ślubnych, zapalamy stare norweskie kandelabry. Widnieją na nich symbole serca i łabędzia. Symbolizują miłość i wierność – mówi proboszcz ksiądz Edwin Pech.

Wynajęcie kościoła na uroczystości kosztuje tysiąc złotych. Para młoda musi się jednak wcześniej postarać o zgodę na zawarcie sakramentu u biskupa swej diecezji. Można to zrobić za pośrednictwem swego proboszcza lub bezpośrednio w diecezji legnickiej.

Wang jest też jedną z najczęściej odwiedzanych na Dolnym Śląsku atrakcji turystycznych. W czasie ślubów, wnętrze świątyni jest niedostępne dla zwiedzających.

– Niektórzy wyrażają z tego powodu niezadowolenie, choć uprzedzamy na naszych stronach internetowych, że w niektóre soboty kościół może być zamknięty. To przede wszystkim świątynia, zwiedzający powinni to uszanować – tłumaczy ksiądz Edwin Pech. Parafia wkrótce udostępni w swym serwisie internetowym dokładny grafik zaplanowanych uroczystości.

Pierwsza para, która wzięła ślub w Kościele Wang byli mieszkańcy okolic dzisiejszych Kowar. Zawarli sakrament 2 sierpnia 1845 roku. Do 1945 roku w kościółku rocznie odbywało się ok. 400 uroczystości. Wśród miejscowej ludności małżeństwa zawarte w Wangu uchodziły bowiem za długie i szczęśliwe. I tak jest do dziś. Obecnie rocznie jest zawieranych około 30 ślubów.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz