Sosnówka

Sosnówka

Letniskowa wieś w gminie Podgórzyn, rozciągająca się na wysokości 370-720 m w dolinie Sośnika. Sosnówka Dolna leży w Kotlinie Jeleniogórskiej, zaś Górna już na Pogórzu Karkonoskim. Wyżej położona część wsi ma charakter wczasowiska, skupiającego liczne domy i ośrodki wczasowe.

Najstarsza, dolna część miejscowości ma charakter rolniczy. Tu zachowało się kilka chat zrębowo-przysłupowych. W Sosnówce Dolnej zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy zakładów „Chemitex-Celwiskoza” z Jeleniej Góry, w którym znajduje się ogólnie dostępny basen. Płaski teren rozciągający się od Sosnówki na zachód będzie w najbliższym okresie terenem budowy. Planowane jest tu utworzenie zbiornika wodnego w celu zaopatrzenia w wodę Jeleniej Góry. Zalew o powierzchni 175 ha i głębokości do 8 m pomieści 14 milionów m3 wody.

Kościół pomocniczy Św. Marcina wzmiankowany był już w 1318 roku. Obecna budowla jednonawowa została wzniesiona w 1796 roku w stylu późnego baroku. Trójboczne prezbiterium mieści XVIII-wieczny ołtarz główny. Wnętrze nakryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami. W dobudowanej od zachodu wieży znajduje się dzwon z 1514 roku. W murze okalającym przykościelny cmentarz znajdują się liczne płyty nagrobne i epitafijne.

Drugi kościół w Sosnówce – parafialny, pod wezwaniem MB Ostrobramskiej – wzniesiony został przez protestantów w latach 1818-20. Jest to świątynia o wnętrzu salowym, z dobudowaną wieżą czworoboczna. Dwa rzędy filarów dźwigają dwie kondygnacje empor. Wyposażenie świątyni, głównie barokowe, pochodzi z okresu budowy. Na zewnątrz kościoła późno-barokowe płyty nagrobne oraz całopostaciowe rzeźby nagrobne.

Na skrzyżowaniu dróg w Sosnówce Dolnej przystanek PKS, skąd autobusy do Jeleniej Góry i Karpacza.

Tu także węzeł szlaków turystycznych i 14S.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Kotlina Jeleniogórska„, 1989

Dodaj komentarz