Szlak południowy

Szlaki rowerowe Bolesławca – Południowy

Kolor: niebieski, długość: 34,3 km

Bolesławiec skrzyżowanie ul. Leśnej i ul. Matejki, jazda ul Matejki, po prawej ogródki działkowe POD „Malwa”, i zaraz Zakład Energetyczny, dalej wśród domków jednorodzinnych. Dojazd od Bożejowic, przejazd przez miejscowość. Na końcu wsi, przy ostatnich zabudowaniach koniec asfaltu, a zaczyna się droga gruntowa, wjeżdżamy do lasu, razem z pieszym szlakiem zielonym. Jazda wzdłuż linii energetycznej. Wyjazd z lasu i jazda drogą polną wśród łąk. Dojazd do zabudowań fermy, która mijamy po lewej stronie szlaku jadąc po bruku. Jazda przy ogrodzeniu fermy drogą szutrową, dalej polną, wysadzoną drzewami.

Zjazd w dół drogą polną o niezbyt dobrej nawierzchni z koleinami i kałużami wody. Dojazd do zabudowań Nowych Jaroszowic, gdzie przy pierwszym domu zaczyna się asfalt. Dojazd do skrzyżowania dróg gminnych, skręt w prawo (wieś po lewej). Przejazd obok figury Matki Boskiej po prawej stronie. Asfaltowa droga biegnie łagodnie pod górę do lasu. Przejazd przez las, tu znów spotykamy pieszy szlak zielony i dalej łagodny zjazd do Kraszowic. Na skrzyżowaniu dróg, nieopodal zapory wodnej na Bobrze spotykamy euroregionalny szlak ER-6. Tu wysepka z krzyżem oraz głaz piaskowcowy poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II. Drogi odchodzące od skrzyżowania: w prawo do Bolesławca, na wprost do Ocic, w lewo do Włodzic Wielkich. Nasz szlak skręca w lewo razem z szlakiem ER-6 i pieszym szlakiem zielonym.

Po lewej stronie na wzniesieniu kościół p.w. Św. Jadwigi. Dalej szlak wiedzie drogą powiatową przez miejscowość, na wysokim brzegu rzeki Bóbr, po prawej stronie drogi. Przy końcu wsi, po lewej stronie ruiny pałacu oraz stadnina koni. Przy drodze okazałe buki i dęby. Dojazd do skrzyżowania dróg. Drga na wprost wiedzie do Suszek, w prawo gruntowa do Włodzic Wielkich. Szlak ER-6 skręca w prawo a nasz szlak w lewo. Jazda łagodnie pod górę w terenie otwartym drogą wysadzoną drzewami. Dojazd do miejscowości Suszki i do skrzyżowania z droga wojewódzką nr 297. Droga wojewódzka w prawo wiedzie do Lwówka Śląskiego, w lewo do Bolesławca, a na wprost droga powiatowa do Żeliszowa. Tu sklep spożywczy i automat telefoniczny. Uważany przejazd przez skrzyżowanie na wprost.

Drogą przez wieś, mijając po lewej ruiny starego wapiennika dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową w Starych Jaroszewicach. W prawo droga wiedzie do Żeliszowa a w lewo do Bolesławca. Skręcamy w lewo i po minięciu Domu Ludowego „Pod Dębem” po prawej stronie, skręcamy w prawo. Drogą asfaltową wśród pół uprawnych dojazd do Wartowic. Tu sklep po lewej stronie, tu spotykamy szlak rowerowy koloru czerwonego biegnący od Raciborowic do Bolesławca. Skręt w lewo, razem z niebieskim szlakiem pieszym i czerwonym rowerowym, drogą asfaltową w dół. Dojazd do lasu i dalej droga przez las i następnie w otwartym terenie wśród pól uprawnych, droga wysadzona topolami, dojazd do skrzyżowania z drogą wojewódzką 363 w Łaziskach. Droga wojewódzka w prawo prowadzi do Złotoryi, a w lewo do Bolesławca. Uważanie przekraczamy drogę i wjeżdżamy na drogę gruntową w kierunku fermy, ciągle razem z pieszym szlakiem niebieskim. Przed fermą skręcamy w lewo i drogą polną dojeżdżamy do Łazisk, do skrzyżowania naszej drogi gruntowej z drogą powiatową.

Droga powiatowa w lewo prowadzi do drogi wojewódzkiej nr 363, a w prawo do Kruszyna. Skręt w prawo, następnie za fermą po lewej stronie skręt w lewo i polną drogą dojazd do lasu komunalnego w Bolesławcu. Na granicy lasu skręcamy w drogę gruntową w lewo, mijając po prawej stronie wieżę widokową. Zbliżamy się do zabudowań folwarku „Próg”. Omijamy folwark ścieżka gruntową z zostawiając go po prawej stronie. Dojazd od drogi gruntowej, obok hurtowni napojów, do ul. Konradowskiej, dalej do góry do ul. Kosiby. Jest to droga wojewódzka nr 363. Tu przy sklepie spożywczym przeprowadzenie roweru przez przejście dla pieszych przez drogę, obok pętli autobusów. Skręt w prawo i ścieżką gruntową dojazd do skrzyżowania ul. Jeleniogórskiej z ul. Zwycięstwa i ul. Leśną. Przeprowadzamy rower po przejściu dla pieszych i osiągamy ul. Leśną. Stąd do centrum odcinek łącznikowy koloru czarnego wiodący ul. Willową i dalej ul. Komuny Paryskiej.

Dodaj komentarz