Ścieżka nad Reglami - Szlaki turystyczne

Dziwiszów - wieś powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, według zapisów w starych przewodnikach w kościele miał być kamień z wykutą datą 1250, ale budowlę datuje się na lata 1300-1350. Być może już wcześniej w okolicy wydobywano złoto na pewno miało to miejsce w XV wieku. Świadczą o tym stare szybiki odnalezione przy szosie do Jeleniej Góry.

Dziwiszów rozwijała się stosunkowo szybko dzięki dogodnemu położeniu w pobliżu miasta, przy dość ruchliwej drodze, której znaczenie jeszcze wzrosło w XVII-XVIII wieku. Ten rozwój spowodował, że Dziwiszów szybko podzielił się na dwie części: Dolny i Górny, które miewały nawet odrębnych właścicieli, chociaż zawsze łączyły się zabudowaniami.

W drugiej połowie XIX wieku największą atrakcją Dziwiszowa była Kapela, znana z pięknych widoków, kamieniołomu marmurów i gospody z ogrodem różanym i kolumnadą. Administracyjnie należała jednak do Podgórek.
W samym Dziwiszowie turystom polecano browar oraz park pałacowy, który nazywano dzikim i podkreślano, że żyją w nim jelenie.

Turystom szczególnie polecano pomnik wojny 1813 roku i pomnik ofiar 1 wojny światowej ufundowany na Ulinie, gdzie była też altana widokowa. W opisach zaznaczano również piękne położenie cmentarza. Przez cały czas utrzymywała się bardzo stabilna sytuacja ludnościowa, czemu sprzyjało dogodne położenie, niezłe warunki glebowo-klimatyczne i bliskość Jeleniej Góry.

Aktualnie Dziwiszów staję się piękną miejscowością wypoczynkową, poszerza się baza noclegowa, duże znaczenie ma też wspaniały ośrodek rekreacyjny na Łysej Górze, Dziwiszów posiada wspaniale zadbane boisko do piłki nożnej, siatki i kosza. Wieś zaczyna się coraz mocniej powiększać, staję się coraz bardziej atrakcyjna i piękna.
Więcej informacji na stronie internetowej www.dziwiszow.pl