Ścieżka nad Reglami - Szlaki turystyczne

29. Hala Szrenicka - Pielgrzymy - znaki zielone

Czas przejścia:
Przejście: 6 g 50 min
Odległość: 21,5 km

Kilometraż i czas przejścia:
1. Hala Szrenicka 0 km0 min
2. Wyciąg na Szrenicę, górna stacja 1 km20 min
3. Trzy Świnki 2 km35 min
4. Mokra Przełęcz 2,2 km40 min
5. Schr. "Pod Łabskim Szczytem" 4 km1 g 5 min
6. Wielki Śnieżny Kocioł 8 km2 g 25 min
7. Rozdroże Pod Wielkim Szyszakiem 9 km2 g 45 min
8. Rozdroże Pod Śmielcem 10 km3 g 5 min
9. Czarny Kocioł 10,5 km3 g 15 min
10. Skrzyżowanie ze szlakiem czarnym 13,5 km4 g 15 min
11. Przełęcz Karkonoska 16,5 km5 g 15 min
12. Kocioł Smogorni 19,5 km6 g 10 min
13. Pielgrzymy 21,5 km6 g 50 min

Ze schroniska na Hali Szrenickiej lekko wznosimy się stokiem Szrenicy, przecinając trasę nartostrady "Lollobrygida" i dochodzimy po 15 min do skrzyżowania ze zn. czarnymi.
Przechodzimy pod wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę i w poprzek wsch., stromego i zimą lawiniastego stoku Szrenicy dochodzimy do granicznej Drogi Przyjaźni przy skałkach Trzy Świnki, schodząc nią na obniżenie Mokrej Przełęczy (1260 m). Z przełęczy idziemy tzw. Mokrą Drogą wśród kosodrzewiny i przez "wiszące" torfowiska Szrenickich Mokradeł ponad głęboko wciętym w stok głównego grzbietu Kotłem Szrenickim. Szczególnie liczne są w tej okolicy fantastyczne formy świerków sztandarowych, modelowanych przez gwałtowne wiatry zachodnie i osady szadzi.
Dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Hali Pod Łabskim Szczytem, powyżej schroniska. Nie zmieniając kierunku przecinamy część Hali zwaną Łabskim Kociołkiem, następnie dużo większą niszę Łabskiego Kotła i stale ułożoną z miejscowych bloków granitowych ścieżką wśród rumowisk skalnych, kosodrzewiny i karłowatych świerków (w dół widoki na Szklarską Porębę i Wysoki Grzbiet Gór Izerskich) wychodzimy na skraj Małego Śnieżnego Kotła. Obniżamy się na dno kotła, które osiągamy poniżej wyraźnego żlebu w jego zach. ścianie, z rozległym stożkiem usypiskowym u podnóża. Dobrze są stąd widoczne potężne wały blokowo-gruzowe zamykające kocioł. Przekraczamy grzędę między oboma kotłami i schodzimy na dno Wielkiego Śnieżnego Kotła, które osiągamy obok Śnieżnych Stawków.
Z Kotłów idziemy poniżej rumowisk pokrywających stoki Wielkiego Szyszaka na Rozdroże Pod Wielkim Szyszakiem (1220 m), gdzie skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim.
Obniżamy się ścieżką wiodącą rozległym wiatrołomem na Rozdroże Pod Śmielcem (1127 m). W dole po lewej widoczna tzw. Chatka Pod Śmielcem, będąca własnością Klubu Wysokogórskiego, w większej odległości na spłaszczeniu stokowym zgrupowanie skałek Paciorki. Na Rozdrożu Pod Śmielcem skrzyżowanie szlaków.
Schodzimy na dno Czarnego Kotła Jagniątkowskiego tzw. Jaworową Łąką. Idziemy dalej pn. stokami Śląskich Kamieni, terenem niestety już w większości pozbawionym lasu, miejscami podmokłym, do płytko wciętej doliny Sopotu, gdzie skrzyżowanie ze szlakiem czarnym.
Przez haliznę podchodzimy na Hutniczy Grzbiet, urozmaicony ciągiem Bażynowych Skał. Obok jednej ze skałek obniżamy się w niemal całkowicei wylesioną górną partię Kozackiej Doliny, po czym w górę do niewielkiego ukończonego odcinka Drogi Sudeckiej, którym w lewo do drogi z Przesieki na Przeł. Karkonoską i nią na przełęcz.
Z Przeł. Karkonoskiej początkowo razem ze zn. czerwonymi podchodzimy dość stromym zach. stokiem Małego Szyszaka, wkrótce jednak skręcamy w lewo, znów na pn. stok Grzbietu Głównego. Ścieżka wiedzie wzdłuż górnej granicy lasu, wśród torfowisk stokowych i sprowadza do głębokiej źródliskowej części doliny Podgórnej - tzw. Kotła Smogorni. Ze ścieżki rozległe widoki na Pogórze Karkonoskie, a na bliższym planie grupy skalne nad Podgórną: Białe Skały (wyżej) i Ptasie Skały (niżej).
Z Kotła Smogorni cały czas łagodnie w dół przez źródliskowy obszar Myi (po deszczach odcinek podmokły) i zachowane miejscami relikty borów górnoreglowych dochodzimy do połączenia ze szlakiem żółtym poniżej Pielgrzymów. Tu koniec wyznakowanego odcinka Ścieżki Nad Reglami.