Szpital Bukowiec sprzedany

Giełdowa spółka EMC kupiła dziś od Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze szpital Bukowiec w Kowarach. Inwestor zapłacił powiatowi 1,5 mln zł oraz zobowiązał się do spłaty 4,5 mln długów szpitala i zainwestowania w Bukowiec 14 mln zł. Powiat zachował 10 procent udziałów w spółce, która zarządza Bukowcem.

Szpital Bukowiec od dawna jest kulą u nogi Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Ostatnio przestał się zadłużać, a na działalności bieżącej – jak twierdzi prezes zarządu PCZ Wiesława Gajewska – wychodził na niewielki plus. To jednak za mało, by dostosować szpital do wysokich standardów i zmienić jego profil działania na bardziej rentowny i odpowiadający potrzebom pacjentów. Na to trzeba milionów, których PCZ nie ma.

Te pieniądze, jak również wiedzę i doświadczenie, jak je wydać, ma posiadać EMC Instytut Medyczny SA.

Jak mówi prezes firmy Piotr Gerber, najpierw budynek Bukowca zostanie wyremontowany. Jego zabytkowy charakter i wspaniałe położenie zostaną wyeksponowane.

Musi być też zmodernizowany, między innymi w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne. Gdy zrobiono to w szpitalu w Ozimku, okazało się, że w administracji pracuje za dużo ludzi. Przed prywatyzacją w administracji i obsłudze technicznej w Ozimku było zatrudnionych 45 osób, a po zmianach zaledwie pięć. W Bukowcu w administracji zatrudnionych jest 12 osób, w dziale technicznym trzy.

W Bukowcu są oddziały pediatryczny, internistyczny, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, chirurgiczny i rehabilitacji stacjonarnej.

– Nie może być tak, że na oddziale dziecięcym jest jedno dziecko i cała rzesza lekarzy – powiedział prezes Gerber.

Które oddziały zostaną zamknięte? Decyzji jeszcze nie podjęto. Idea jest taka, by szpital był w pełni wykorzystywany i dzięki temu zarabiał na siebie. Prezes Gerber uważa, że Bukowiec ma uzupełniać się ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze.

– Oni mają pacjentów po udarach, z którymi nie za bardzo wiedzą, co zrobić – tłumaczył. – Moglibyśmy zająć się długoterminową opieką nad takimi osobami. Oczywiście musimy być też zdolni obsłużyć pacjentów lokalnych z Kowar.

Na etatach w Bukowcu pracuje 226 osób. Przez rok ma być nie mniejsze niż 160 etatów.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz