Targi Bio-Fach w Norymberdze

21 lutego rozpoczynają się czterodniowe Targi „Bio-Fach” w Norymberdze – największe na świecie spotkanie wytwórców produktów ekologicznych. W otwarciu imprezy będzie uczestniczył wicemarszałek Tadeusz Drab. Dolny Śląsk na targach zaprezentują trzy firmy zajmujące się produkcją żywności ekologicznej: „Runolad” z powiatu górowskiego, „Bionica” z powiatu złotoryjskiego i „Eco-Polex” z powiatu średzkiego.

Warunkiem wystawienia na targach swoich produktów jest posiadanie odpowiednich certyfikatów Unii Europejskiej lub Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (International Federation of Organic Agriculture Movements – IFOAM). Obecność na „Bio-Fach” jest więc najlepszą wizytówką producenta i świadectwem jakości prezentowanych przez niego produktów (muszą one pochodzić z gospodarstwa, w którym nie stosuje się nawozów sztucznych, herbicydów i pestycydów, a w produkcji zwierzęcej np. hormonów wzrostu. Zasady te dotyczą również przetwórstwa, w którym nie wolno wykorzystywać określonych związków chemicznych – przede wszystkim konserwantów, barwników, substancji zapachowych i smakowych oraz polepszaczy).

Co roku jeden z narodowych wystawców zostaje uznany przez komisję targów Krajem Roku. W 2006 roku tytuł ten otrzymała Polska.

Podczas tegorocznej edycji „Bio-Fach” polskie produkty ekologiczne wystawione będą na dziesięciu stoiskach regionalnych, jak również na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rynku Rolnego.

Dodaj komentarz