Trasa – Mała Szklarska Pętla

Trasa: „Mała Szklarska Pętla” (13 km)


Trasa krótka o zróżnicowanym stopniu trudności. Prowadzi przez kilka bardzo ciekawych miejsc, którym warto poświecić trochę uwagi, m.in. Kościół Bożego Ciała, Dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, Złoty Widok.
Kościół pw. Bożego Ciała – neoromańska świątynia wystawiona pomiędzy 1884 a 1886 rokiem, w latach 1958-1960 odrestaurowana. We wnętrzu o neoromańskim i neogotyckim wyposażeniu, znajdują się obrazy Wlastimila Hofmana.
Chybotek – granitowa grupa skalna złożona z kilku bloków. Jeden z nich, najwyżej położony o średnicy 4 m daje się rozkołysać, co też jest źródłem współczesnej nazwy grupy niegdyś nazywanej „Zuckerschale” czyli „Misą Cukru”. Według podań walońskich ów blok miał zamykać wejście do zaklętego, wielkiego podziemnego skarbca. W XIX w., gdy Chybotek stanowił jedną z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby, Bogusz Zygmunt Stęczyński, jeden z największych włóczykijów swoich czasów, pisał o nim:
„Że go burze nie zwalą, pioruny nie stłuką.
Opiera się zuchwale powietrza odmianom
I przewodzi pod sobą kamiennym bałwanom,
Co się jedne na drugich dumnie opierają”.
Złoty Widok – pokaźny próg granitowy opadający 20 metrowym urwiskiem do doliny Kamiennej. Stanowi świetny punkt widokowy na Karkonosze (przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec Śnieżkę). W jego pobliżu znajduje się grób Ducha Gór Rzepióra (niem. Rübezahl), Chybotek oraz Dom Wlastimila Hofmana.
Dom Wlastimila Hofmana – tutaj w latach 1947-70 żył i tworzył Wlastimil Hofman, autor słynnej „Spowiedzi” (1906), jeden z najwierniejszych uczniów Jacka Malczewskiego. W tym uroczym budynku powstało wiele portretów zamieszkałych niegdyś w okolicy dzieci i ludzi zaprzyjaźnionych z malarzem i jego żoną Adą. Obecnie budynek ma prywatnego właściciela.
Zainteresowani odwiedzinami w domu artysty, powinni, jeśli nie stanowią licznej grupy, na miejscu, na ul. Matejki 14 poprosić gospodarza o oprowadzenie lub zwrócić się o pomoc do Biura Informacji Turystycznej.
Tekst pochodzi z www.rowerowakraina.com

Dodaj komentarz