Tunel kolejowy w Kowarach

5 czerwca 1905r. ruszył pierwszy pociąg górską linią kolejową z Kowar do Kamiennej Góry. W setną rocznicę tego wydarzenia około 70 entuzjastów kolei spotkało się przy wlocie do tunelu kolejowego pod Przełęczą Kowarską. Ich celem było uczczenie tej rocznicy.

Tunel kolejowy w Kowarach

Pomimo niezbyt przyjaznej tego dnia pogody wszyscy byli uśmiechnięci i z zapałem uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Na początku na torach wewnątrz tunelu zapłonęło 100 świeczek, co stworzyło zupełnie niezwykłą atmosferę i oswoiło ciemny, napawający lękiem tunel. W tym czasie geodeta Zbigniew Czoków wraz z pomocnikami dokonał pomiaru długości tunelu. Kowarska Orkiestra Rozrywkowa umiliła czas oczekiwania na rezultat pracy geodety.

Ogłoszenie wyniku pomiaru odbyło się przy huku otwieranych szampanów. Okazało się, że długość tunelu wynosi 1026 metrów. Urodziny linii kolejowej i tunelu zostały uczczone odśpiewaniem tradycyjnego „100 lat”. Po części oficjalnej uczestnicy udali się do hoteliku „Nad Jedlicą”. Tam przy ognisku i smażonych kiełbaskach odbył się konkurs wiedzy o historii kowarskiej linii kolejowej, którego zwycięzcą został Zbigniew Janota. Imprezę dodatkowo umiliło zjawisko, które można obserwować niebywale rzadko – na niebie pojawiła się podwójna tęcza!!!

Cieszymy się, że pomimo tak tragicznej sytuacji kolei na naszych terenach, udało nam się na chwilę przenieść do czasów, w których nasza linia kolejowa przeżywała lata świetności.

Grzegorz Schmidt

Dodaj komentarz