Turyści na wojennej ścieżce

Zamek Książ poszerzył ofertę turystyczną. Tłumy chcą oglądać komnaty dla Hitlera. Większość turystów zwiedzających zamek Książ nudzi się, słuchając opowieści przewodników o tym, jak siedemset lat temu obiekt wznosili Piastowie świdniccy, a w kolejnych latach rozbudowywali ich następcy. Słuchacze przestają ziewać dopiero, kiedy przewodnicy dochodzą w swej opowieści do XX wieku i wojennych losów Książa.

Zamek

Historie o wykuwanych pod zamkiem sztolniach oraz jego przebudowie na siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy rozpalają wyobraźnię zwiedzających.
– Turyści zaczęli domagać się od nas oprowadzania po pomieszczeniach związanych z wojennymi losami obiektu – mówi przewodnik Andrzej Gaik. – Wpuszczenie ich do sztolni pod zamkiem jest jednak niemożliwe, bo zainstalowano tam czułą aparaturę pomiarową Polskiej Akademii Nauk. Dlatego na razie udostępniliśmy tunel ewakuacyjny przy tarasach i niedawno nowe pomieszczenia na I piętrze.

Południową część tej kondygnacji zarezerwowano dla Adolfa Hitlera. Komnaty, w których miały być gabinety wodza III Rzeszy, dostępne są od dawna. Teraz turyści mogą zobaczyć pomieszczenia, które organizacja Todt przerabiała na kuchnię i szyby windowe dla Hitlera.
– Kiedy przechadzałam się po tych komnatach, odniosłam wrażenie, jakbym cofnęła się w czasie – dzieli się wrażeniami po zwiedzaniu pomieszczeń Daria Filipiak, turystka z Poznania. – To niesamowite i zarazem przerażające spacerować po kuchni, gdzie miały być przygotowywane posiłki dla jednego z największych zbrodniarzy świata.
Od momentu poszerzenia oferty dla zwiedzających Książ, ponad 70 procent turystów wybiera wycieczkę po zamku szlakiem II wojny światowej.

Podobnie jest także w zamku Czocha niedaleko Jeleniej Góry.

Zamek Czocha

– Wytłumaczenie zainteresowania turystów zamkiem w kontekście wojny jest tylko jedno – wyjaśnia Joanna Szpak z działu marketingu zamku Czocha. – Kręcono u nas zdjęcia do serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” oraz komedię „Gdzie jest generał?”. Ponad połowa turystów mówi nam, że to właśnie filmy wojenne zachęciły ich do odwiedzenia Czochy.

Wykorzystując zainteresowanie turystów tajemnicami III Rzeszy, kierownictwo Książa zamierza wydłużyć wojenny szlak turystyczny.

– Tunel ewakuacyjny połączą z zamkiem schody – zapowiada Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. – Ta inwestycja będzie kosztowała około 200 tysięcy złotych. Planujemy ją rozpocząć w kwietniu przyszłego roku.

Ściśle tajne

Zamek Książ został skonfiskowany rodzinie Hochberg w 1941 roku. Hitlerowcy wywieźli wówczas wszystkie wartościowe dzieła sztuki, meble oraz księgozbiór. Podczas przebudowy zamku wiele sal zmieniło swój pierwotny wygląd. W 1943 roku rozpoczęto drążenie sztolni w skale pod zamkiem. Prace w podziemiach prowadzone były aż do 8 maja 1945 roku. Do dziś nie wyjaśniono przeznaczenia tych tuneli.

Artur Szałkowski – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz