Uważaj na burze!

Wszyscy, którzy uprawiają jakąkolwiek dyscyplinę rekreacji, której bazą jest ruch na świeżym powietrzu dobrze wiedzą, że nie tylko należy robić to w sposób dobry dla naszego zdrowia lecz również w sposób bezpieczny.

Są na ziemi zjawiska, które mogą nam zagrażać. Należą do nich takie przypadki, na które osoba uprawiająca sport niestety nie ma wpływu. To zagrożenia obiektywne. Zjawiska przyrody zagrażające uprawianiu sportu można starać się przewidzieć, lub uniknąć bezpośredniego spotkania face to face np. z burzą. To przecież one w okresie lata pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia.

Umiejętne zaplanowanie wyjścia w teren i sugerowanie się przy tym prognozą pogody na najbliższe godziny lub dni na pewno będzie nam pomocne.
Jednak jeśli idąc np. z kijami Nordic Walking w terenie i burza nas już zaskoczy, to należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. przeczekaj burzę w pozycji kucznej
  2. odłóż na bezpieczną odległość wszelkie przedmioty wykonane z metalu (w tym kije)
  3. wyłącz telefon komórkowy
  4. jeśli jesteś w grupie – ludzie powinny się rozproszyć
  5. unikaj cieków lub zbiorników wodnych
  6. unikaj drzew jako schronienia

Powyższe zasady powinny pomóc, jednak najważniejsze to starać się unikać takiego spotkania. Lepiej jest przecież maszerować z kijami w dobrych warunkach atmosferycznych. Wtedy też nasz trening może być bardziej efektywny i prowadzony w sposób bezpieczny.

www.nordicos.pl

Dodaj komentarz