Zamek Kliczków

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków znajduje się w podbolesławieckiej wsi Kliczków, w gminie Osiecznica. Jadąc z Bolesławca w kierunku Gozdnicy, po 12 kilometrach dojeżdża się do rzeki Kwisy, nad którą położona jest wieś i zamek.

Zamek Kliczków to odrestaurowaną budowlą, której historia sięga trzynastego wieku. Wtedy to książę świdnicko-jaworski Bolko pierwszy Surowy zbudował w Kliczkowie nad Kwisą graniczną warownię. W kolejnych dziesięcioleciach zamek zmieniał właścicieli, a z końcem XIV wieku warownię zaczęto przekształcać w zamek-folwark. Rozpoczęła to dzieło rodzina von Rechenberg, która na kliczkowskich włościach pozostała przez trzy wieki. W drugiej połowie XVI wieku zamek doczekał się kompleksowej przebudowy w renesansowym stylu. W tamtym czasie był już zbudowany z kamienia i posiadał trzy kondygnacje. Mieściło się w nim 20 komnat, kuchnia, dwie balowe sale i kaplica. Wtedy też wzniesiono zabudowania gospodarcze: słodownię, browar, stajnię i powozownię. Rozbudowywany przez kolejnych właścicieli, rodzinę Solms-Baruth, zamek pod koniec XIX wieku otrzymał obecną swoją postać. Jego elementem jest również, stworzony wtedy, park w stylu angielskim. Ostatnia niemiecka rodzina na zamku Solms-Baruth straciła tę posiadłość w czasach II wojny światowej, po nieudanym zamachu na Hitlera. Członków rodziny aresztowano, skonfiskowano majątek i wywieziono bogactwa. To był początek końca ówczesnej świetności zamku. Po wojnie popadał w ruinę, a pożar pod koniec lat 40-tych całkowicie zniszczył dwa zamkowe skrzydła. Na początku XXI wieku zachowane jego części zostały w pełni odrestaurowane.

W zamku znaleźć można ślady nakładania się kilku stylów architektonicznych. W fasadach budynków i ich wnętrzach łączą się angielski gotyk, włoski renesans oraz niemiecki i francuski manieryzm. Całość dopełnia zamkowy park zaplanowany w stylu angielskim.

Obecnie Zamek Kliczków pełni funkcję centrum hotelowo-konferencyjnego. Turyści mają tu do dyspozycji całodobową, pełną obsługę hotelową i gastronomiczną, obiekty sportowe i odnowy biologicznej. Zorganizowane zwiedzanie zamku z przewodnikiem odbywa się w soboty i niedziele o 12.30, 13.30, 15.00 i 16.30. Grupy zorganizowane mogą ustalać też inne terminy zwiedzania.

Na stałe w zamkowy kalendarz wpisane są imprezy związane z końmi i myślistwem. Początek maja to czas międzynarodowych zawodów jeździeckich i turnieju rycerskiego. Dzień świętego Huberta to z kolei myśliwskie Hubertusy w czasie, których odbywają się polowania i konkurencje jeździeckie.

Dodaj komentarz