Bill Gates wesprze dolnośląskie biblioteki

Jeden z najbogatszych ludzi świata da nam pieniądze na rozwój bibliotek.
Nowe komputery i programy edukacyjne, a dzięki internetowi dostęp do największych polskich księgozbiorów i możliwość wypożyczania książek w formie elektronicznej – to nie jest lista pobożnych życzeń. Tak już wkrótce będą wyglądały małe, wiejskie biblioteki, które mają być zinformatyzowane za pieniądze słynnego amerykańskiego multimiliardera Billa Gatesa.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolność podpisała już w tej sprawie umowę z fundacją bogacza. Znalazła też trzydzieści sprawdzonych lokalnych organizacji pozarządowych. To one, zgodnie z programem, zajmą się tworzeniem nowoczesnych centrów wiedzy w terenie.
Jedną z nich jest Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika w Wójtowicach koło Bystrzycy Kłodzkiej. By wdrożyć program w życie w czterech gminach, (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Międzylesie i Bystrzyca Kłodzka) Dorota Komornicka, szefowa Funduszu, przeprowadziła 24 wywiady z bibliotekarzami i czytelnikami. Teraz będą one podstawą do napisania wniosku o dotację z fundacji Gatesa.

– Z wywiadów, które przeprowadziłam, nasuwa się tylko jeden wniosek: biblioteki muszą rozwijać się i wprowadzać nowe technologie. Samo wypożyczanie książek to w XXI wieku zdecydowanie za mało – tłumaczy Komornicka. – Dużą szansą dla książnic w małych miejscowościach jest właśnie program, na który pieniądze chce dać Bill Gates.
Podobny projekt z powodzeniem sprawdził się już w kilku krajach. Skorzystano z niego między innymi w Chile i na Litwie. W tych państwach do programu finansowanego przez amerykańską fundację włączyły się ministerstwa odpowiedzialne za szkolnictwo i biblioteki. Dzięki temu, nowoczesne technologie udało się wprowadzić do większej liczby bibliotek.

W Polsce może być podobnie. Fundacja Wolność współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które realizuje bardzo podobny program Biblioteka +. Działania obu instytucji mają się uzupełniać. Dzisiaj w małych miejscowościach i wioskach stały dostęp do internetu ma tylko 5 procent mieszkańców.

– W Bystrzycy wciąż większość dzieci nie tylko nie ma w domu internetu, ale nawet komputera – mówi Alicja Urbanowicz z biblioteki dziecięcej w Bystrzycy. – Dlatego właśnie informatyzacja placówek jest tak bardzo potrzeba. Prowadzę lekcje biblioteczne i muszę przyznać, że odpowiedni sprzęt bardzo by nam pomógł.

Na razie nie wiadomo dokładnie, ile pieniędzy nasze biblioteki dostaną na realizację programu. – Właśnie przygotowujemy wniosek, więc nie chcę podawać konkretnej liczby – tłumaczy Krzysztof Nowak, odpowiedzialny za realizację programu bibliotecznego w Polsce.
Jak dodaje, na pewno jednak nie będą to małe pieniądze. Chodzi przecież o zakup nowych komputerów, oprogramowania i urządzeń peryferyjnych, jak na przykład drukarki czy skanery. To drogi sprzęt, a ma trafić do 500 książnic.

– To dopiero pierwszy, pilotażowy etap projektu. Program będzie realizowany przez 4 lata i docelowo może objąć aż dwa tysiące bibliotek – tłumaczy Krzysztof Nowak. – Byliśmy na Łotwie, gdzie program finansowany przez Gatesa został już wdrożony. I trudno nie zauważyć, że tamte biblioteki zmieniły się nie do poznania. Z małych, niedoinwestowanych stały się nowoczesnymi centrami informatycznymi – opowiada.

Dzięki komputerom i internetowi na Łotwie wzrosło czytelnictwo. Biblioteki odwiedza od 5 do 10 procent osób więcej niż do tej pory. Również nasi bibliotekarze liczą, że więcej osób zacznie czytać książki. Grażyna Wcisło prowadzi osiedlową książnicę w Bystrzycy Kłodzkiej. Zarejestrowanych jest w niej prawie 800 czytelników.

– Mam nadzieję, że dzięki Gatesowi w końcu będę miała komputerowy katalog wszystkich pozycji książkowych. To będzie naprawdę duże ułatwienie i to nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla czytelników – cieszy się bystrzycka bibliotekarka. – W XXI wieku każda biblioteka, oprócz książek, powinna oferować czytelnikom także dostęp do sieci i możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii informatycznych – dodaje.

Program przekształcania wiejskich bibliotek w nowoczesne centra informatyczne ruszy w Polsce już jesienią.

Romuald Piela – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz