Błędne Skały – film nr 1

15.08.2006r.

Błędne Skały to labirynt skalny o wysokości ok. 850 m, o długości ok. 2,5 km. Błędne Skały to rejony ziemi kłodzkiej i Gór Stołowych. Uliczki są bardzo wąskie, a labirynt miejscami jest wyłożony drewnem, ponieważ podłoże jest wilgotne. Błędne Skały to efekt różnicy w odporności na wietrzenie i erozję wodną warstwy piaskowców. Korytarze tego uroczego labiryntu są kręte, pogrążone w półmroku, a latem w upalne dni jest tu przyjemnie chłodno. Ten kamienny labirynt zachwyca swoją niesamowitą formą i klimatem. Wędrując po tym osobliwym tworze natury mamy wrażenie, iż przenosimy się do innej krainy, która otwiera przed nami niezwykły labirynt skalnych tuneli, grzybów, maczug, baszt czy skałek o fantazyjnych kształtach. Skałki mają swoje nazwy np. Wielbłąd, Lwia Łapa czy Dwunożny Grzyb. Można zobaczyć tu skały ze szczeliną i naturalnymi oknami, zwane Kasą lub skalne grzyby o zwężających się trzonach, zwane Kurzymi Stopkami. Skały w większości porośnięte są mchami i porostami.

Jeśli mamy ochotę podziwiać piękne panoramy, to w tym celu należy wejść po kamiennych stopniach na taras widokowy na Skalnych Czaszach. Z tego miejsca można rozkoszować się wspaniałym widokiem czeskiej części Gór Stołowych oraz innych pasm Sudetów. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć nawet Śnieżkę, więc naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Ze Skalnych Czach widoczny jest Szczeliniec Mały. Widok tego miejsca zalicza się do najpiękniejszych w Sudetach.

Błędne Skały są obszarem podległym ścisłej ochronie. Zwiedzanie tego miejsca zajmuje ok. 30 minut.

Dojście piesze:

  • Z Kudowy Zdroju przez Jakubowice – 2 godz. 20 min. – czerwonym szlakiem.
  • Z Karłowa – 1 godz. 30 min. – szlakiem czerwonym.
  • Z Kudowy Zdroju – 2 godz. 40 min. – szlakiem zielonym. Droga prowadzi przez osiedle Czermne, gdzie zobaczyć można Kaplicę Czaszek, Pstrążnę – ruchomą szopkę i skansen oraz przez Bukowinę Kłodzką.
  • Z Pasterki – 2 godz. – zielonym szlakiem. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, poprzez Pasterską Górę, Ostrą Górę a na końcu dochodzimy kamiennymi schodami do Skalnej Bramy.

Dojazd:

  • Dojechać można jadąc drogą Stu Zakrętów, a następnie Puszczańską Drogą. Ruch tu odbywa się wahadłowo ze względu na wąskie drogi.

www.sudety24.info

Dodaj komentarz