Ciemne niebo chronione w Górach Izerskich

Polscy i czescy przyrodnicy i astronomowie 4. listopada podpisali w czeskiej Jizerce memorandum w sprawie ochrony ciemności w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Trzeba je chronić, bo to jedno z ostatnich miejsc w regionie, gdzie swobodnie można obserwować gwiazdy. Memorandum w sprawie powołania pierwszego w Europie międzynarodowego parku ochrony ciemności podpisali przedstawiciele Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Astronomicznego Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Nadleśnictwa Świeradów Zdrój, Nadleśnictwa Szklarska Poręba, Obszaru Krajobrazu Chronionego Jizerske Hory oraz Dyrekcji Regionalnej Lasów Republiki Czeskiej
w Libercu.

Jak mówi doktor Tomasz Mrozek z Uniwersytetu Wrocławskiego nocne niebo na chronionym obszarze 2 krotnie jaśniejsze od nieba nieskażonego w ogóle sztucznym światłem, ale i tak 20 razy ciemniejsze od nieba np. we Wrocławiu. – Można tu oglądać około 1500 gwiazd, podczas gdy np. we Wrocławiu co najwyżej trzysta – mówi.

Park obejmuje dolinę Izery i Jizerki wraz z otaczającymi je grzbietami górskimi. Zajmuje około 74 km kwadratowych z czego 39 km kwadratowych to tereny po polskiej stronie granicy. Ma być miejscem promującym nieskażoną światłem przyrodę.(*)

więcej na www.izera-darksky.eu

(*) źródło: Piotr Słowiński

Dodaj komentarz