Cieplice to najstarszy w Polsce, założony w 1281 roku kurort, będący dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie). Wdzięk, zaciszność oraz klimat szacownego uzdrowiska, położonego u stóp Karkonoszy, w sercu Kotliny Jeleniogórskiej doceniają przybywający tu liczni kuracjusze. Na przestrzeni wieków Uzdrowisko Cieplice odwiedzili m. in. kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł (1653), kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł (1677), prymas Michał Radziejowski (1692), Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802) oraz Izabella Czartoryska (1816). Najznakomitszym gościem w Cieplicach była królowa polska Marysieńka Sobieska, która bawiła tu z licznym dworem w 1687 r.
Atrakcje turystyczne
Goście po zabiegach, oprócz spacerów po rozległych parkach i zwiedzaniu licznych zabytków wędrują po okolicznych górach, zachwycając się przepięknym krajobrazem Krainy Ducha Gór. Podgórski klimat, z dużym rocznym nasłonecznieniem oraz małą ilością opadów, działa na osoby przyjezdne bodźcowo i hartująco. Kuracjusze mogą skorzystać z oferty miejscowego biura podróży, które specjalizuje się w organizacji wycieczek dla gości Uzdrowiska. Ciekawe wrażenia czekają zarówno na spacerze po Cieplicach, w trakcie którego przewodnik przybliży niezwykle barwną historię Uzdrowiska, jak również na urozmaiconych wycieczkach – od Szklarskiej Poręby i Karpacza, poprzez Krzeszów, Złotoryję, Kowary aż po wędrówki w pobliskich górach czy nawet wizytę w czeskiej Pradze i niemieckim Berlinie.
Cieplice są też świetną bazą do wypadów na narty. W bliskim położeniu – do 20km, znajduje się wiele tras zjazdowych i biegowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Największe ośrodki narciarskie to: Karpacz (ponad 20 tras zjazdowych), Szklarska Poręba (kompleks narciarski Skiarena Szrenica), Jakuszyce (Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu), Dziwiszów (Mikrostacja Sportów Zimowych Łysa Góra)