Cieplice: Termy są już pewne

Mamy 18 mln zł na nowoczesne termy w Cieplicach. Gorące źródła mogą też ogrzać Jelenią Górę. Wstępnie koszty budowy oszacowano na 55 mln złotych.

Pawilon Norweski

Projekt budowy Term Cieplickich nabiera realnych kształtów. Gmina Jelenia Góra podpisała właśnie z Polską Organizacją Turystyczną umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Dzięki temu, do samorządu trafi 18 mln zł z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Koszt całkowity projektu oszacowano na 55 mln zł. Ostatecznie termy mogą być sporo tańsze. Konkurencja na rynku budowlanym sprawia, że ceny oferowane w przetargach są znacznie niższe od wartości kosztorysowej (np. wyceniana na 125 mln zł obwodnica Jeleniej Góry ma być wybudowana za 83 mln zł).

Gmina ma już pozwolenie na budowę term. Dziś władze miasta mają wyłonić inżyniera kontraktu, odpowiedzialnego za realizację inwestycji. On rozpisze przetarg na wykonawcę basenów. Według prezydenta Marka Obrębalskiego, budowa ma się zacząć w drugim kwartale roku. Prace potrwają dwa lata. Samorząd Jeleniej Góry musi dopiąć jeszcze sprawy finansowe projektu. Na wkład własny potrzeba ok. 37 mln zł. W budżecie nie zarezerwowano na to pieniędzy. Miasto będzie musiało zaciągnąć kredyt, ale właściwie to tylko formalność. Termy w Cieplicach będą miały prawie 6 tys. mkw., z czego baseny zajmą ponad 1,1 tys. mkw.

Obiekt pomieści liczne atrakcje: leżanki wodne, dziką rzekę, gejzery, grotę i parasol wodny oraz 4 zjeżdżalnie. W obiekcie zaprojektowano również zespół odnowy biologicznej zawierający m.in. sauny, łaźnię parową, bicze wodne, grotę śnieżną, tepidarium z ogrodem zimowym, pomieszczenia masażu i lodową fontannę. Baseny mają powstać na gruncie kupionym przez gminę od fabryki PM Poland. Kilkadziesiąt metrów od płotu zakładu znajduje się odwiert źródła C-1, skąd miałaby być czerpana gorąca woda do ogrzewania basenów. Dodatkowym walorem jest położenie tuż przy parku Zdrojowym.

Ze źródeł termalnych pod Cieplicami obecnie korzysta jedynie państwowa spółka Uzdrowisko Cieplice. Wykorzystuje jedynie około 10 procent możliwego wydobycia wody. Mieszkańcy Jeleniej Góry na kompleks basenów czekają już ponad 10 lat. Pierwotnie planowano budowę term na ulicy Dolnośląskiej, także w Cieplicach. Przez wiele lat władze Jeleniej Góry nie potrafiły znaleźć inwestora.

Polska Gazeta Wrocławska Rafał Święcki

Dodaj komentarz