Czym naprawdę jest Nordic Walking

Od momentu, kiedy po raz pierwszy w 1997 roku w Finlandii użyto słów Nordic Walking, w Polsce do końca nie wiedziano co pod tym pojęciem się kryje.

Gwałtowny rozwój formy rekreacji jaką jest Nordic Walking zawdzięczamy naszym sąsiadom z północy. W Finlandii i Norwegii trenowano z użyciem kijów narciarzy biegowych, którzy wykonywali tzw. imitację z kijami, która w dokładny sposób odzwierciedlała trening narciarski.

Sam bardzo dobrze pamiętam, kiedy w czasach szkoły podstawowej ćwiczyliśmy jesienią w lesie imitację, aby dokładnie przygotowywać się do sezonu.
Nie posiadaliśmy jednak wtedy odpowiednich kijów. Przeważnie były to ciężkie kije stalowe przy których szybko męczyły się ręce. Było to na początku lat 90.

Marsz, z którym mamy tutaj do czynienia jest wzbogacony o element odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie skonstruowanych kijów i stał się dla wielu osób odkryciem nowej formy działalności, która angażuje górną połowę naszego tułowia.
Nordic Walking jest tą formą aktywności ruchowej, która wygrywa także w sondażach. Mówią one, że pod koniec roku 2005 uprawiających czynnie NW w Europie było 6 milionów ludzi.

W późniejszym czasie statystyki zaczęły rosnąć lawinowo.
Wystarczy sobie wyobrazić, że w czasie jednorazowego wyjścia w teren z użyciem kijów stymulujemy około 90% układu mięśniowego. Oczywiście przekłada się to na proces spalania, które wynosi od 0.8 – 1.2 kg / 45 minut marszu. Oszczędność obciążenia stawów jest kolosalne. W przybliżeniu godzina marszu to 15 ton mniej dla naszych nóg, kręgosłupa i stawów.

Ręka otwiera się i zamyka około 5.000 razy podczas godziny marszu. Dla tej dyscypliny praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań. Można się tym zajmować o każdej porze roku. Nie trzeba wydawać dużo pieniędzy na drogi sprzęt, angażować się w organizację. Punktem wyjścia może być chodnik, ulica, park, las, oraz każdy teren jaki nam pasuje.
Podczas spaceru Nordyckiego swobodnie porozumiewamy się z partnerem, wymieniając poglądy i poprawiając wzajemne błędy podczas marszu.

Wybierając się na odpowiedni kurs można nauczyć się prawidłowych zasad chodu. Warto korzystać z usług instruktora ponieważ tylko w taki sposób pozna się technikę chodzenia w zgodzie z naturą.
Wiedza w jaki sposób szkolić przyszłych Active Leaderów i Instruktorów to wiedza, dzięki której będziemy mieli zdrowsze i radosne społeczeństwo.

www.nordicos.pl

Dodaj komentarz