Dolnośląski Festiwal Szkła EKOGLASS

Miejsce: Szklarska Poręba – Leśna Huta. Termin: 22 – 28 września 2008 r.
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.
Czy można promować ekologię za pomocą sztuki? Oczywiście, że tak!!! Potrzebne są do tego wieloletnie tradycje szklarskie, które są nadal obecne w Szklarskiej Porębie. Potrzebni też będą artyści, którzy doskonale czują się tworząc niezwykłe szklane rzeźby. No i odpowiedni materiał czyli w tym przypadku szkło odpadowe.

Na taki artystyczno-ekologiczny plener zapraszamy do Szklarskiej Poręby w dniach 22-28 września 2008r. W tym czasie artyści z Polski, Czech i Słowacji będą „na żywo” tworzyć obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, których bazą jest szkło odpadowe (butelki, stłuczka szklana itp.).

Artyści będą wykonywali swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w Leśnej Hucie przy ul. Kołłątaja 2 pod czujnym okiem mistrza Henryka Łubkowskiego. Leśna Huta w 100 % wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji masy szklanej.

Zapowiada się naprawdę widowiskowe wydarzenie tym bardziej, że chcemy zachęcić do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu turystów a także mieszkańców Szklarskiej Poręby.
Na tym nie koniec. Wyniki wytężonej pracy artystów będzie można zobaczyć na pofestiwalowej wystawie, która zostanie zorganizowana w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin: luty 2009). Na wystawie będą prezentowane dzieła sztuki wykonane przez artystów podczas festiwalu. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Cała ekspozycja zostanie również zaprezentowana w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

To nie pierwszy plener artystyczny zorganizowany w Szklarskiej Porębie. Klimat tego miasta bardzo sprzyja pracy twórczej. Gościliśmy już malarzy z ASP we Wrocławiu, którzy malowali tutaj wspaniałe obrazy, pracowali u nas ceramicy, którzy wypalali swoje dzieła w ceramicznych piecach. Teraz czas na festiwal szklarski. Szklarska Poręba zawsze kojarzona była z artystami i tak już pozostanie.

www.szklarskaporeba.pl

Dodaj komentarz