Dolnośląskie Warsztaty Szklarskie

Już od dzisiaj zaczynają się warsztaty szklarskie Ekoglass. Czy można promować ekologię za pomocą sztuki? Oczywiście, że tak!!! Potrzebne są do tego wieloletnie tradycje szklarskie, które są nadal obecne w Szklarskiej Porębie. Potrzebni też będą artyści, którzy doskonale czują się tworząc niezwykłe szklane rzeźby. No i odpowiedni materiał czyli w tym przypadku szkło odpadowe.

Na taki artystyczno-ekologiczny plener zapraszamy do Szklarskiej Poręby w dniach 22-28 września 2008r. W tym czasie artyści z Polski, Czech i Słowacji będą „na żywo” tworzyć obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, których bazą jest szkło odpadowe (butelki, stłuczka szklana itp.).

Artyści będą wykonywali swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w Leśnej Hucie przy ul. Kołłątaja 2 pod czujnym okiem mistrza Henryka Łubkowskiego. Leśna Huta w 100 % wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji masy szklanej.

Zapowiada się naprawdę widowiskowe wydarzenie tym bardziej, że chcemy zachęcić do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu turystów a także mieszkańców Szklarskiej Poręby.
Na tym nie koniec. Wyniki wytężonej pracy artystów będzie można zobaczyć na pofestiwalowej wystawie, która zostanie zorganizowana w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin: luty 2009). Na wystawie będą prezentowane dzieła sztuki wykonane przez artystów podczas festiwalu. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Cała ekspozycja zostanie również zaprezentowana w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Bardzo dużą pomoc przy organizacji festiwalu okazali mistrz Henryk Łubkowski, Pensjonat „Raad na Uroczysku” oraz Muzeum Karkonoskie.

To nie pierwszy plener artystyczny zorganizowany w Szklarskiej Porębie. Klimat tego miasta bardzo sprzyja pracy twórczej. Gościliśmy już malarzy z ASP we Wrocławiu, którzy malowali tutaj wspaniałe obrazy, pracowali u nas ceramicy, którzy wypalali swoje dzieła w ceramicznych piecach. Teraz czas na festiwal szklarski. Szklarska Poręba zawsze kojarzona była z artystami i tak już pozostanie.

Miejsce: Szklarska Poręba – Leśna Huta. Termin: 22 – 28 września 2008 r.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.

www.szklarskaporeba.pl

Dodaj komentarz