Dolnoślązacy na trasie wycieczek Jana Pawła II

Rowerzyści coraz chętniej ruszają na Dolnośląski Szlak Papieski. Dobrze oznakowane drogi, malownicze miejsca i ciekawa trasa zachęcają również turystów i pielgrzymów.

W niedzielę na szlaku w Proszówce zostanie poświęcona kamienna rzeźba upamiętniająca wizytę w tym miejscu Jana Pawła II. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16 na górze św. Anny. Wcześniej zaplanowano wyścig rowerowy, w którym każdy może wziąć udział.

– Po mszy odpustowej zaśpiewa i zagra zespół folklorystyczny z Proszówki. Dla dzieci zaplanowaliśmy gry i zabawy – zaprasza sołtys Jan August.
Szlak rozpoczyna się w Bolesławcu, a kończy w Świdnicy. Trasa liczy 250 kilometrów i można ją przejechać rowerem w pięć dni. Na przebycie całej trasy pieszo potrzeba od tygodnia do dwóch, w zależności od tempa marszu. Można również wędrować po szlaku etapami. Upamiętnia on miejsca, które odwiedził papież Jan Paweł II.

Jeszcze jako ksiądz zabierał młodzież na górskie wycieczki i spływy kajakowe. W 1956 roku wybrał się na wycieczkę rowerową po Dolnym Śląsku. Razem z młodzieżą wyruszył z Bolesławca, jechał przez Jelenią Górę, aż dotarł do Świdnicy.
– Na podstawie wpisów do ksiąg parafialnych i relacji uczestników, udało się odtworzyć trasę w szczegółach – mówi Zbigniew Leszek z Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego.

Na trasie są piękne krajobrazy, zabytki architektury sakralnej oraz ważne niegdyś miejsca kultu. Ustawiono w tych miejscach tablice pamiątkowe. Są już takie m.in. w Świebodzicach, Książu i na Chojniku, gdzie papież zatrzymał się na nocleg. Drogę wyznacza rowerzystom błękitny kwadrat z żółtym krzyżem.

– Szlak spełnia znakomitą rolę promującą nasz region wśród pielgrzymów i turystów z innych części Polski – uważa ks. Piotr Nowosielski z kurii diecezji legnickiej.

Justyna Bryndza Mariusz Junik – POLSKA Gazeta Wrocławska

Jedna odpowiedź do “Dolnoślązacy na trasie wycieczek Jana Pawła II”

Dodaj komentarz