Dolny Śląsk szykuje czerwone balony

Aż 51 szkół z naszego województwa przygotowuje się już do Dnia Szkoły bez Przemocy. Apel do prezydenta z prośbą o poparcie akcji podpisało już prawie 19 tysięcy dolnośląskich uczniów, nauczycieli i rodziców. Więcej podpisów zebrano tylko w województwie śląskim.
Dzień Szkoły bez Przemocy planowany jest na 5 czerwca. Będzie podsumowaniem II edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy”. Podstawówki, gimnazja, licea, technika i zawodówki już planują na ten dzień specjalne atrakcje.

W Szkole Podstawowej nr 73 przy ul. Glinianej we Wrocławiu festyn będzie trwał od godziny 10 do 19.

– Organizujemy imprezę z dużą pompą – zapewnia Urszula Kopaczek, nauczycielka z SP nr 73. Dzieci przygotowują występy artystyczne i popisy sportowe. – Zaprosiliśmy też mieszkańców osiedla, rodziców, przedszkolaków i dzieci z ośrodków opiekuńczych. Pomagają nam też studenci Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego – wylicza Kopaczek.

Zapewnia, że wszyscy podchodzą do akcji z ogromnym entuzjazmem. Dzieci chętnie dekorują szkołę, przygotowują pokazy akrobatyczne, taneczne i recytatorskie. Będzie też przegląd piosenki dla przedszkolaków, zawody sportowe i występy cheerleaderek.

Na scenę wyjdą nawet rodzice, którzy z gitarami i mikrofonem będą zabawiać swoje pociechy.

Potem będą mogli skorzystać z porad psychologów i pedagogów. Dowiedzą się, jak pomóc ofierze szkolnej przemocy, co zrobić, by dzieci nie rozwiązywały konfliktów pięścią. A także jak sprawić, aby pociecha była bardziej posłuszna nie tylko w szkole, ale też we własnym domu. Jak poradzić sobie z porannymi humorami i odłączeniem dziecka od internetu.

Gwoździem programu jest wypuszczenie w niebo czerwonych baloników. Mają symbolizować przemoc.

W samo południe w każdej ze szkół w Polsce, które organizują Dzień Szkoły bez Przemocy, uczniowie, rodzice i nauczyciele zamanifestują w ten sposób sprzeciw wobec agresji w szkołach.

– My wypuścimy aż 700 baloników. To będzie naprawdę widowiskowe – obiecuje Urszula Kopaczek.

Podczas Dnia Szkoły bez Przemocy w Warszawie prezydent Polski otrzyma księgę z podpisami „Razem przeciwko przemocy”, zebranymi podczas programu.

Program „Szkoła bez przemocy” trwa już od kwietnia 2006 roku.

Małgorzata Rabenda – POLSKA Gazeta Wrocławska
ww.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz