Spółka Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze krok po kroku przywraca do świetności największy militarny zabytek tego miejsca, jakim jest twierdza. Czyni tak od chwili jego przejęcia od gminy. Rozpoczęła, rzecz jasna, od przygotowania dokumentacji technicznej, dzięki czemu już w roku 2006 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskała fundusze na remont.
Zaczęto go od odtworzenia Bramy Orła – głównego wejścia do donjonu, który z braku należytej opieki i jakichkolwiek prac renowacyjnych uległ poważnemu zniszczeniu. Najbardziej skutkowało uszkodzenie systemu odwadniającego – nieujarzmiona woda naruszyła ściany i sklepienia, szczególnie w czasie mrozów.
Ubiegłoroczne roboty to odbudowa całkowicie zniszczonych dwóch ścian elewacyjnych, zaizolowanie korony donjonu, gdzie stacjonował komendant twierdzy ze sztabem oficerów, znajdowały się magazyny broni, amunicji i żywności, wojskowy lazaret a nawet garnizonowy sąd.
W tym roku FPK planuje kontynuować prace, licząc na dalsze wsparcie finansowe ze strony MKiDN. Złożyła do niego wniosek o kwotę 1,5 mln zł. Na wsparcie oczekuje również ze strony Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu – w tym przypadku chciałby dokończyć zadania w obrębie Bastionu Kawaler. Zamierzenie jest takie, aby w donjonie umieścić część muzealno-ekspozycyjną z wykorzystaniem dawnej zbrojowni.
www.naszesudety.pl