Ekspozycja szkieł millefiori-technika tysiąca kwiatów

W Górach Izerskich w osadzie Orle powstała prawdziwa atrakcja turystyczna – jedyna Polsce, i jedna z nielicznych na świecie, ekspozycja szklanych przycisków do papieru i szkieł millefiori. Podziwiać ją można w Szklanej Hucie – wyremontowanym rok temu zabytkowym budynku dawnej szlifierni huty szkła Carlsthal.

Można tu zobaczyć kilkaset eksponatów, głównie przycisków do papieru wykonanych techniką szkła warstwowego, filigranowego i w najszlachetniejszej technice szklarskiej – millefiori. Samo słowo „millefiori” wywodzi się z języka włoskiego „mille fiori” i oznacza „tysiąc kwiatów”. Historycznie technika millefiori pochodzi ze starożytnego Egiptu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich, którzy ją posiedli. Zabierana wraz ze śmiercią mistrza do grobu bywała zapominana na dziesiątki i setki lat, by następnie odradzać się i znów ginąć na przestrzeni dziejów. Ponowne odrodzenie tej techniki miało miejsce w pierwszej połowie XIX wieku w karkonoskich hutach szkła i w Wenecji. Szczytowy rozwój osiągnęła ona w połowie XIX wieku, by po kilkunastu latach ponownie zaginąć na dziesięciolecia. W tamtym czasie wyroby w tej technice potrafiły produkować jedynie nieliczne huty europejskie i amerykańskie.

Ze względu na piękno szklane przyciski z tego tzw. klasycznego okresu były ekskluzywnym przedmiotem zbytku, znajdującym miejsce w domach i kolekcjach ludzi zamożnych, arystokracji i koronowanych głów. Wśród kolekcjonerów szklanych przycisków wymienić możemy takie osobistości jak królowa Wiktoria, król Egiptu Farouk, Evita Peron, Oscar Wilde, Colette, Truman Capote, Robert Gugenheim oraz znane muzea, jak na przykład Corning Museum of Glass oraz The Art Institute of Chicago w USA. W naszym kraju przykłady szkieł filigranowych i millefiori podziwiać możemy w znakomitej kolekcji szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Muzeum Szklana Huta jako jedyne w Polsce poświęcone jest głównie przyciskom do papieru i szkłom w technice millefiori i filigranu. Prezentowana jest tu unikalna i największa udostępniona publiczności kolekcja szklanych przycisków wykonanych w połowie XIX wieku w karkonoskich hutach szkła.

Muzeum nieprzypadkowo mieści się w odrestaurowanym budynku szlifierni dawnej huty szkła Carlsthal, w której w pierwszej połowie XIX wieku Franz Pohl rozpoczął wyrób szkieł w technikach filigranu i millefiori. Ponowne odrodzenie tej sztuki miało miejsce w drugiej połowie XX wieku i trwa do dzisiaj. Na wystawie można też podziwiać przyciski będące dziełami współczesnych artystów ze świata, jak również dzieła jedynego w Polsce artysty, który w ostatnim dziesięcioleciu odtworzył technikę millefiori w naszym kraju. Tomasz Gondek hutnik-artysta jest kontynuatorem dziedzictwa karkonoskich hut szkła. Po ponad pięcioletnich studiach nad tą starą technologią, w których merytorycznie pomagał dział szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Tomasz Gondek, jako jedyny w Polsce, zaczął z sukcesem wytwarzać szkła i przyciski do papieru w technice millefiori. W muzeum w osadzie Orle można oglądać m.in. jego prace.

Szklana Huta to ważny punkt na szlaku zabytków karkonoskiego hutnictwa szkła. Położona jest 5 km od drogi krajowej nr 3 w Jakuszycach. Dodatkową atrakcją jest malowniczy dojazd kolejką z Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę do Jakuszyc. Można tu również wynająć pokoje.

Zapraszamy do obejrzenia jedynej w swym rodzaju ekspozycji szkieł millefiori wykonanej w technice tysiąca kwiatów.

Dodaj komentarz